Asansördeki Ayna Ve Yürüyen Merdivenin Kenarındaki Fırça Neden Bulunur?

Asansördeki ayna ve yürüyen merdivenin kenarındaki fırça neden bulunur yazımızda asansörde neden ayna bulunur ve yürüyen merdivende neden fırça bulunur konusunu inceledik.

Asansördeki Ayna Ve Yürüyen Merdivenin Kenarındaki Fırça Neden Bulunur?

Yürüyen Merdiven Kenarındaki Fırça Ne İşe Yarar

 Yürüyen merdivenler AVM, metro, gibi yüksek yerlere rahatlıkla çıkıp inmemizi sağlayan araçtır. Kısacası açık asansör diyebiliriz. Yürüyen merdivenlerin kenarında duran fırçaların ne işe yaradığını herkes merak etmektedir. Çoğu insan o fırçalar sayesinde ayakkabılarını temizlemektedir. Fakat fırçaların görevi bunun için değildir.

Yürüyen merdivenler çıktığında fırça bulunmuyordu. Zamanla yeni üretilen yürüyen merdivenlerin kenarına fırça koymaya başladılar. Bu fırçanın koyulmasının ilk sebebi yürüyen merdivenin kenarındaki boşluklara insanların etekleri, ayakkabı bağcıkları takılıp zor durumda düşmesini engellemek içindir. Diğer sebebi ise bu boşlukların içine giren maddeler yüzünden sorun çıkmakta.

1987 de Londra’da  çıkan yangının sebebi yürüyen merdivenin içine giren çöpler nedeni ile olmuştur. Yürüyen merdivenin altında biriken çöpler yanan bir kibrit nedeni ile alev almış ve 35 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olmuştu. O dönemdeki yürüyen merdivenlerin tahta olması da bu yangını tetiklemiştir.

Yürüyen merdivendeki fırçalar sürtünme sesiyle insanları köşelere fazla yaklaşmasını bir nebze etkilemekte.  Fakat insanlar hala o fırçalarda ayakkabılarını temizlemekte.

Asansörlerden Neden Ayna Bulunur

Bir çok insan asansörde neden ayna bulunur diye bir çok cevap duymuştur. Fakat buda bir klişe haline geldi bir çok kişi bu konu üzerinde sürekli farklı cevaplar vermekte. Asansördeki ayna koyulmasının sebebinin tam cevabını aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

Çoğu insanın nerdeyse her gün karşılaştığı ve o araç sayesinde yüksek katlara hızlı inip çıkmasını sağlayan asansörlerdeki aynanın neden bulunduğunu herkes merak etmekte.

Asansöre biner binmez ilk dikkat çeken isim ayna olmakta o ayna sayesinde insanlar hemen üstünü düzeltmekte. Fakat aynanın temel amacı bu değil. Asansörlerde ayna olmasının iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Asansörü bulunduğunuz kata çağırdığınıza kapılar açıldığında asansörün o katta olup olmadığını anlamanız içindir.

Asansör kapıları açıldığında kendi görüntünüzü görmüyorsanız hemen içine girmemeniz gerekmektedir. Asansör kabini o katta olmaya bilir. Bazen kabinler gelmeden kattaki bulunan asansör kapıları açılabilmektedir. açıldığı takdirde karşıda kendi görüntünüzü görmüyorsanız. kontrol e İkinci sebebi ise insanlarda bulunan psikolojik rahatsızlık yani klostrofobisi olan insanlar kapalı alanlarda tek duramadıkları için aynaya bakıp rahatlamaya çalışırlar.

One thought on “Asansördeki Ayna Ve Yürüyen Merdivenin Kenarındaki Fırça Neden Bulunur?

  1. Her insanın yaptığı gibi ben de yürüyen merdivenle çıkarken, ayakkabılarımı temizliyorum. Çok kötü bir alışkanlık ama, fırçayı görünce dayanamıyorum.

Bir Cevap Yazın