4.5G Nedir? LTE Nedir?

4.5G Nedir yazımda 2016 yılının nisan ayında geçmiş olduğumuz hızlı bağlantı servisi hakkında bilgi vermek için bu makalemi yazdım. 4.5G diğer adı ile LTE nedir? bu yazımın devamında 4.5G servisi daha fazlamı pil tüketecek, bağlantı hızı ne kadar olacak gibi merak edilen soruları cevapladım.

4.5G Nedir? LTE Nedir?

4.5G normal şartlarda bizim hayatımıza geç geliyor. Bir çok insan başka ülkelerde 4.5G’yi kullanmaktadırlar.  4.5G’nin gerçek ismi LTE Advanced’dir. Türkiye’de ismi 4G olarak çevrilmiştir. Tüm operatörler 4.5G’ye 1 Nisan 2016’da geçmektedir.  Güncel telefonların çoğunda 4.5G (LTE) özelliği bulunmaktadır. Türkcell 4.5G ile 375 Mbit hızına ulaşabileceğini açıkladı. Türkcell aldıkları frekans ile en yüksek çıkabileceği hızı belirtmiştir. Eski sim kartlarının çoğu 4.5G ile uyumlu değildir. Operatörler bunun ile ilgili sitelerinde test aşaması bulundurmaktadır. operatörler İnternet kotaları 4.5G’den sonra yetmeyecek duyurusunu yapmaktalar. Bunun ile birlikte kullanıcılar daha fazla data çekecekleri için kotaları yetmeyecektir. Söylentilere göre kota fiyatları çok uçuk derecede olmayacağı yönünde bilgiler mevcuttur.   Japonya 5G teknolojisini test etmeye başlamıştır.

 4.5G Daha Fazla Pil Tüketecek Mi ?

Akıllı telefonlarda şarj sorununu herkes yaşamaktadır. Bu sorun için geliştirilen Power Banklar mevcuttur. 4.5G’ye geçtikten sonra herkesin aklında daha fazla şarj tüketecek mi sorusu kalmaktadır. Bildiğimiz üzere 3G, 2G den daha fazla şarj tüketmekte idi. 4.5G’nin 3G’ye göre daha az şarj harcadığı net bir cevap olmasa da  söylenmektedir. 4.5G ile daha hızlı bağlanıp telefon ile  işlemlerinizi daha hızlı bitireceğiniz düşünülür ise daha az pil tüketimi sağlayacaktır. Buna göre net bir bilgi şarj sorunu kullanıma göre değişmektedir.

3G Nedir ?

Ülkemizde 2 nesil şebekelerle başlayan cep telefonu serüveni 3G ye geçme ile devam etmektedir. Şebeke nitelikleri geliştikçe mesaj ve ses iletimleri daha hızlı ve net bir şekilde anlaşılmaktadır. 3G ile ses ve mesaj iletiminin üzerine birde görüntülü iletişim gelmiştir. Her ne kadar çevrenizde çok fazla kullanımını görmeseniz de telefonun ön kamerası sayesinde 3G ile görüntülü konuşulmaktadır. 3G, 2G’ye göre daha fazla şarj harcadığı kesinleşmiştir.

2G Nedir ?

2G ikinci nesil kablosuz şebeke teknolojisidir. Bu hizmet Türkiye’de Türk Telekom, Vodafone ve Türkcell’den sağlanmaktadır. 2G analog veri kullanmamaktadır. Sayısal veri kullanmaktadır. 2G’nin 1G ye göre         avantajlarında ise ;

* Yüksek ses kalitesi

* Büyük kapasite

* Sesi ve verileri şifreleme imkanı

* Kısa veri iletimi

Sunmasıdır. 2G ile artık daha az  telefon konuşması kesilecektir.

4.5G nedir yazımın sonu burası telefon servisleri ile alakalı olarak vodafone 1GB Bedava İnternet yazımı okuyarak vodafonluysanız bedava internet kazanabilirsiniz.

One comment

Bir cevap yazın