Ahrefs Nedir Ahrefs Nasıl Kullanılır

Webmaster ve seo uzmanlarının beğendiği sayfalardan olan ahrefs nedir, ahrefs nasıl kullanılır konusunu inceledik. Ahrefs sayfası sitenizin en çok nerden link aldığını ve link verdiğini. Hangi kelimeleri kullandıklarını bizlere söyleyen Seo aracıdır. Bu program sadece seo uzmanlarına yardımları dokunmamaktadır. Biz gibi blogerlarında kendi aralarındaki çekişmeyi bu tarz sayfalar ile takip etmeleri gerekmektedir.

Ahrefs Nedir Ahrefs Nasıl Kullanılır

Yukarıda dediğim gibi bu yazımızda size ahrefs programının nasıl kullanılacağını sizlere göstereceğim. İlk öncelikle www.ahrefs.com adresine giriyoruz. Burada önemli olan bir konu ahrefs ücretlidir. Siteyi açtıktan sonra sitede ilk önce siteyi aratıp ilk analizi yapıyoruz. Bu analizleri ücretsiz sayfalar ile görebilirsiniz fakat o sayfalar tam net bilgi vermemektedir.

ahrefs-nedir

Sitemizi arattıktan sonra karşımıza çıkan ilk raporlarda sitemize kaç kişinin link çıktığının adetini ve grafiğini görüntüleyebilmekteyiz.

resim-2

Grafikleri aşağıdaki reslimlerde görmektesiniz. Bu grafiklerde bu da yine üstteki gibi link çıkışı sürekli oluyor mu, başka sitelerden refrans alabiliyor musunuz.  Görüntüleyebiliyorsunuz. Grafikteki mavi link ahrefs kullanımında size link çıkılan sayfanızın grafiğidir. Sarı çizgi ise sitenizin seo çalışmasının grafiğidir. Genelde mavi çizgi ile sarı çizgi aynı anda artmaktadır. Bir birlerini takip etmektedirler.

Aşağıdaki görselde ise Overview sekmesinin altında olan diğer bir rapor görüntüleme sekmesidir. Anchors Cloud verilerine ulaşabilmektesiniz.  Ahrefs sayfası sitenize çıkılan linklerin hangi keywords ile çıkıldığını raporlamaktadır.  Sitenize link çıkarken köprülediğiniz anchor text lerde en sık kullanılan keywords sizlere göstermekte bununda size yararı şu. Çıkmak istediğiniz kelimeyi textte spam a düşmeden fazla geçirmeniz demektir.

ahrefss

Aşağıda gösterdiğim gibi referring domains sayfasına gidebilirsiniz. O sayfada ise sitenize verilen nofollow, sitewide ve notsitewide gibi raporları görebiliyorsunuz. Bu raporun yanınraki ikonlara tıkladığınızda hangi sayfadan backlink alındığını görüntüleyebilirsiniz.

ahrefs nasıl kullanılır

Referring sekmesinin altında bulunan linked domains sayfasına giriyoruz. Bu analizde ise sitenizden çıkılan linkleri görebiliyorsunuz sitenizden ne kadar fazla link çıkıldığını hangi sitelere link çıkıldığını görebilmektesiniz.

ahrefsss

Ahrefs kullanımını üsteki yazımızda anlatmaya çalıştık. Bu tarz programlar ile sitenizin analizini yaparak google’da üst sıralara çıkabilirsiniz. Ücretsiz Web Site Analizi sayfaları için linke tıklayınız.

Bir cevap yazın