Amip Nedir

Amip nedir yazımızda tüm insanlarda yaş ayırt etmeksizin bulaşabilen hastalık olan amip belirtileri ve amip hastalığı tedavisi konusunu inceledik.

Her yaştan insanın karşılaşabileceği hastalıklardan biri olan amip hastalığı, Entameoba Histolytica isminde bir parazitin enfeksiyon oluşturması durumunda oluşur. Yaş fark etmeksizin amip hastalığı herkeste görülebilir. Peki amip nedir? Amip hastalığı nasıl geçer? Amip hastalığı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız yazımızın devamını okumalısınız. Yazımızda Amebiazis (Amip hastalığı) hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Amip Nedir

Amip hastalığı cinsiyete göre değişkenlik göstermemektedir. Öyle ki; diğer hastalıklarda olduğu gibi, kadınlarda şu oranda, erkeklerde bu oranda görülür diye bir tabiri Amip hastalığı için kullanmak mümkün değildir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi; Entameoba Histolytica isimli parazitin özellikle dışkı bulaşmış yiyecekler ile insana geçmesi bu hastalığın en büyük nedenidir. Dışkıda bulunan bu parazit yiyecekler ve içecekler yoluyla insana geçebilir. Özellikle maddi durumu çok geri olan yoksul ülkelerde bu hastalığa rastlamak hiç de zor olmayacaktır.

Amip hastalığı hijyen koşulları ile doğrudan alakalıdır. Kalabalık ortamlarda bu hastalığın yayılma riski daha da yüksektir. Bu hastalık için en savunmasız olan kişiler başta hamileler, kanser, beslenme durumu kötü olan kişiler, steroid tarzı ilaçları kullanan kişilerdir. Bu kişilerde Amip hastalığını görmek daha kolay olacaktır. Peki Amip belirtileri nelerdir? Amip hastalığı nasıl anlaşılır? Bunun için yazımızın devamını okumanız oldukça önem taşımaktadır.

Amip Belirtileri

Mide krampı ve ağrısı, dışkının yumuşaması ve diğer mide problemleri Amip hastalığının ilk belirtileri arasında gösterilebilir. Eğer şiddetli bir Amip hastalığı içerisindeyseniz şu belirtiler görülebilir:

  • Yüksek ateş,
  • Kilo kaybı,
  • Dışkıda kan görülmesi,
  • İstifra,
  • Karın bölgesinin eskisine göre daha hassas olması

Amip hastalığının belirtileri olarak yukarıdaki maddeleri söyleyebiliriz. Bu tür şikayetlere sahipseniz kesinlikle uzman bir doktora görünmelisiniz. Tedavisi ne kadar erken başlarsa, o kadar etkili bir sonuç alınır. Amip hastalığı uzmanlar tarafından tespit edildikten sonra sizlere ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi oldukça etkili sonuçlar verebilir. Amip hastalığı tedavisi hakkında bilgi almak, bu hastalığın seyrini değiştirmek istiyorsanız yazımızın devamı tam size göre. Amip hastalığı için uygulanan tedavi yöntemlerini yazımızın devamında bulabilir ve oldukça faydalı olan bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Amip hastalığı tedavisi için; Antibiyotiklerin Amip öldürücü çeşidi bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak metronidazol’u gösterebiliriz. Bu antibiyotikler hastalığın seyrini ciddi oranda değiştirmektedir ancak doktora danışmadan asla kullanılmamalıdır. Uzman doktorun uygun gördüğü ilaç sizlere verilecektir. Daha şiddetli hastalığa sahipseniz veya Amip hastalığını daha hafif bir şekilde geçiriyorsanız doktorunuz size farklı bir antibiyotik önerebilir. Ayrıca önerilen antibiyotikler doktor tavsiyesi üzerine damar yoluyla da alınabilir.

Yukarıda amip tedavisi ve amip nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Ancak en doğru bilgiyi sizlere doktorunuz verecektir. Bu noktada uzman bir doktora danışmak oldukça faydalı olacaktır.

2 comments

Bir cevap yazın