Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayar nasıl hızlandırılır yazımda yavaş bilgisayarı hızlandırmak için neler yapmalıyız, programla ile bilgisayardaki gereksiz dosyaların nasıl silineceğini ve sürekli arka planda çalışan uygulamaların kapatılması gerektiğini inceledim.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Evlerimizde ya da iş yerinde kullanmakta olduğumuz bilgisayarlar, zaman içerisinde yavaşlayabilmekte ve hatta çökebilmektedir. Bilgisayarımızın kapasitesine dikkat etmeli ve boş alanı iyi takip etmeliyiz. İnternette dolaşırken, binlerce resim ve dosya biz fark etmeden bilgisayarımıza yüklenmekte ve buda bilgisayarımızda yer kaplamaktadır. Bilgisayarlarımızın yavaşlama nedenlerini saymaya kalksak burada yüzlerce madde saymak durumunda kalabiliriz. Bu nedenle bilgisayarımızın yavaşlamasını geciktirmek için boş alan kapasitesini iyi takip ederek gereksiz dosya ve programları yüklememek en doğrusudur.

Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırmak İçin Neler Yapmalıyız?

Öncelikle gereksiz ve kullanılmayan programları bilgisayardan kaldırmak en doğrusudur. Eğer kullanmasanız bile zaman – zaman gerekli olabilecek programlarınız varsa bunların kendi kendine arka planda çalışmasını engelleyin. Kendi kendine açılan ya da açık unuttuğunuz tüm programlar bilgisayarınızın REM’i ile ilgili zorlamalar yapacağından bu programları kapatmakla işe başlayabilirsiniz. Tüm bunları yapmanıza rağmen bilgisayarınız hala yavaşlar devam ediyorsa bilgisayarınıza format atabilirsiniz. Ancak çalışan programları kapatmak ve açılmasını engellemek bilgisayarınızın rahatlamasına önemli ölçüde faydası olacaktır.

Açık Programları Nasıl Kapatırız

Bilgisayarınızda sizin açtığınız ya da kendi kendine açılan ve kullanılmayan programları kapatmak için tek yapmanız gereken, Windows 8 kullanıyorsanız ctrl+alt+delete tuşlarına basmak ve programları buradan kapatmaktır. Bu yöntem en kolay ve en etkili yollardan biridir.

Temizlik Yaparak Önbelleği Boş Tutun

CCleaner çöp dosyalarınızı temizler ve tarayıcı önbelleklerini boşaltarak gereksiz oluşan registry verilerini yok etmeye yarar. Bu sayede kullanma hızınızı artacak ve hızınızın artmasının yanı sıra, diskteki gereksiz dosyalarda silinir ve bilgisayarınızda yer açılır. Gereksiz registry bilgisayarınızın açılış hızını da artıracağı gibi bilgisayarınızdan alacağınız performansı da artıracaktır.

Ancak tüm verilerin temizlenmesi ve programların kontrol altına alınması bilgisayarınızın hızını bir miktar artıracağını asla aklınızdan çıkarmayın. Bilgisayarın hızını artırmanın en kolay ve kesin yolu kuşku yok ki, bilgisayarınıza format atmak olacaktır. Sizde bilgisayarınızın hızından şikayet ediyor ve ilk günkü performansından çok uzak olduğunu düşünüyorsanız, format atmayı deneyin. Bilgisayarınızı ilk günkü haline geleceğinden hız performansı da artacak ve keyifle kullanmaya eskisi gibi devam edeceksiniz.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır yazımın sonuna geldim. Pc nizi hızlandırmak için clean master nedir ne işe yarar yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın