Bilinç Bulanıklığı

Bu konumuzda Bilinç bulanıklığı nasıl olur, konfüzyon nedir, konfüzyon ne kadar sürer, konfüzyon nasıl geçer ve konfüzyon bozukluğu konusunu inceledik. Tıp dili konfüzyon olan hastalık halk dilinde bilinç bulanıklığı olarak bilinmektedir.

Bilinç Bulanıklığı

İsminden de anlayabileceğiniz gibi bilinç bulanıklığı (konfüzyon), bilincin uyanık ama tam uyanık olmadığı durumlara denir. Bunu örneklerle açıkladığımızda çok daha iyi anlayacaksınız. Bilinç bulanıklığı nedir sorusunun cevabını bulacağınız yazımızın devamında oldukça faydalı bilgiler elde edeceksiniz. Konfüzyon ve konfüzyon bozukluğu hakkında oldukça detaylı bir çalışma olan bu yazımız, sizlere yol gösterici ve öğretici olacaktır. En iyi şekilde faydalanabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bilinç bulanıklığı, şaşkınlık ve zihin bulanması ile ilişkilendirilebilir. Örneğin; bir kişinin zihni açıktır ancak olayları kavramakta zorluk çekiyor olabilir. İçinde bulunduğu mekanı tanımayabilir ancak hangi şehirde olduğunu biliyor olabilir. Çok yakından tanıdığı kişileri tanımıyor olabilir veya yaşanan yılı biliyordur ancak günü ve haftayı saptayamıyor olabilir. Bu tür durumlara konfüzyon denmektedir. konfüzyon bozukluğu nedenleri nelerdir? Bilinç bulanıklığı neden olur ? Bu etmenleri maddeler halinde sıralamak daha açıklayıcı ve öğretici olacaktır.

  • Bulunulan ortamda oksijenin az olması ve beyne yeterli seviyede oksijenin ulaşmaması,
  • Alkol,
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri,
  • Şeker seviyesinin bozularak ani olarak düşmesi veya çıkması,
  • Başa alınan bazı sarsıcı darbeler,
  • Epilepsi nöbetlerinin sonrası,
  • Kan basıncı seviyesinin düşmesi,
  • Kalp ritminin bozulması ve ani olarak çarpması veya çarpma hızının azalması,
  • Uyuşturucu madde, sigara, alkol gibi bağımlılık yapan bazı maddelerin ani olarak bırakılması bilinç bulanıklığı yaratabilir. Tüm bu saydığımız durumlara ek olarak görülebilen bazı nedenler de vardır. Peki konfüzyon ne kadar sürer? Konfüzyon geçici midir? Bu sorunun cevabı ve tedavisi hakkında bilinmek istenen her şey yazımızın devamında bulunmaktadır.

Konfüzyon tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve tedavisi nedenlere bağlı olarak değişebilir. Geçici bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Bilinç bulanıklığı tedavisi yapılabilmesi için hastalığın nedeni bilinmelidir. Bu nedenle başvurulan sağlık kuruluşlarında öncelikli olarak hastalığın nedeni araştırılır. Hastalığın nedeni bulunduktan sonra bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavi uzun sürebilir ancak geçici bir hastalık olduğu için olumlu sonuçlar alınacaktır. En etkili tedavi yöntemi başvurduğunuz uzman hekim tarafından oluşturulacaktır. Hastalığın belirtileri, nedenleri, etkileri ve ne kadar sıklıkla tekrar ettiği göz önünde bulundurularak tedavi süreci başlar.

Bilinç Bulanıklığı (konfüzyon) konumunda sonuna geldim. RDW nedir yazımı okuyarak kan değeri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın