Bitcoin Nedir Ve Nereden Alınır?

Bitcoin Nedir Ve Nereden Alınır?

Teknoloji ve sanal ortamın gelişmesiyle birçok yeni sistemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu sayede internet üzerinden alışveriş yapılabilir, para transferi yapılabilir hale gelmiştir. Hayat daha çok kolaylaşmıştır. İnsanlar oturdukları yerden birçok işlemi yapabilir hale gelmiştir. En çok kullanılan internet sistemlerinden biriside bictoin’dur. Son zamanların en çok konuşulan konulardan birisidir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin’in ilk çıkış noktası hızlı ve ucuz para transferi olarak bilinir. Yaklaşık bir veya iki dakika içinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna para transferi yapar. Bitcoin’in belirli bir merkezi yoktur. Devletin merkez bankası tarafından kontrol edilemez. Bağımsız olarak çalışan bir para birimidir. Bitcoin’nin kısaltması ise BTC’dir. Blockchain adında bir sistem üzerinden oluşmuştur. Bitcoin devlet destekli paralar gibi değildir. Aracı bankalara ihtiyaç duymayan sadece internet üzerinden insanlar arasında para transfer etmeye yarar. Şuan 17 milyon Bitcoin kullanılsa da toplamda 21 milyon bitcoin bulunmaktadır. Bu kullanılmayanı bitcoini madenciler tarafından bilgisayar ortamında bulunmaya çalışılmaktadır. Altın ve gümüş gibi değerli madenlerde olduğu gibi bitcoin’de çok ciddi bilgisayar gücü, zaman ve emek gerekmektedir. Bundan dolayı 2032 yılına gelinceye kadar bitcoin’i kullananlar %99’u bulacağı bilinir. Şifreleme yöntemi ile korunur. Buna sanal cüzdan da denilebilir. Cüzdanınızı şifreli halde kullanmada denilebilir. Bitcoin’i kabul eden firmalar ile alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin Nereden Alınır?                   

 Bitcoin’e şu şekillerde sahip olabilirsiniz. Çevrenizde bitcoin’i bilen kullanan ve satan tanıdığınız var ise bu şekilde sahip olabilirsiniz. Bu kişilerden nakit para veya banka parası havalesiyle bitcoin’e sahip olabilirsiniz. Türkiye’de SBK’ya tabir finansal kurumlar Bitcoin’i kabul etmezler. SBK’nın dışındaki borsalar vardır. Buralardan Türk parası üzerinden alım satımı mümkündür. Yada bictoini ve türevlerinin satışını yapan uluslararası borsaları vardır. Eğer yurt dışı hesabınız varsa yurtdışına para göndererek alım ve satışını yapabilirsiniz. Eğer tüm bunları yapamıyorsanız bitlo sitesine girerek oradan kayıt olarak kolayca bitcoin’i satın alabilirsiniz. En çok tercih edilen bir sitedir. Ancak burada kredi kartı ile satın alımı yoktur. Burada gerekli olan mail adresiniz, adınız soyadınız, cep numaranız ve şifrenizdir. Bitcoin’e kayıt olmak ve kolayca alışveriş yaparak para kazanmak istiyorsanız https://www.bitlo.com/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın