Çikolata Nasıl Yapılır ?

Çikolata nasıl yapılır yazımda sizlere ev yapımı çikolata nasıl yapılır konusunu, çikolata yapımını, malzemelerini, kakao nasıl yapılır konusunu, kremşanti nasıl yapılır konusunu son olarak pudra şekeri nasıl yapılır konusunu inceledim.

Çikolata Nasıl Yapılır?

Çikolata özellikle kadınların ve çocukların en çok sevdiği tatlılar arasındadır.  Bu tatlı çok yoğun görünse de yapımında kullanılan malzemelere şaşırılmaktadır.

Çikolata yapımı ;

Bir sos tavasının içine su döküp ısıtıyoruz suyu tam olarak lokur lokur kaynatmıyoruz. Hafif derecede kaynaması gerekmektedir.   O tavanın üzerine ısıya dayanıklı bir kase koyabilirsiniz. Kasenin içine kakao yağını koyacağız  kakao yağı eridikten sonra kasenin içine kakaoyu ekliyoruz ve karıştırıyoruz çok az derecede tuz ekliyoruz kakao eriyene kadar  karıştırıyoruz. Kakao eridikten sonra süt tozunu döküp tekrar karıştırmaya devam ediyoruz. Ve son olarak pudra şekerini döküp karıştırmaya devam ediyoruz. Çikolatanın tadını daha fazla yapmak için pudra şekerini daha fazla ekleyebilirsiniz. Süt tozu ayarını da kendiniz belirleyebilirsiniz sütlü çikolata istiyorsanız süt tozunu fazla koyabilirsiniz bu tarif bitter çikolataya yakın bir tariftir. Kıvamını aldıktan sonra ılıması için bekleyip çikolata kalıplarına döküp dolapta 1 saat civarında bekletebilirsiniz. Bekledikten sonra çikolatalarınız hazır.

Malzemeleri ;

50 gram kakao yağı

50 gram pudraşekeri

3 yemek kaşığı kakao

2 yemek kaşığı süt tozu

Çok azda tuz

kakaonasil

Kakao Nasıl Yapılır?

Kakao çekirdeği çikolatanın yapımında kullanılan temel hammaddedir. O  orta ve kuzey Amerika’nın yerel ağacı olan kakao ağacının meyvesinden gelmektedir. Eski maya uygarlığı kakaoyu  içecek yapmak için öğütürdü. Kakao yağmur ormanları ve pek çok tropik ülkede ekilmektedir.

 kremsanti

Kremşanti Nasıl Yapılır?

Yapılışı;

Krem şantinin yapımında bir kaseye bir su bardağı soğuk süt dökülmektedir. Süt döküldükten sonra 30 saniye mikser ile sütün karıştırılması gerekmektedir. 30 saniyeden sonra kremşanti tozunu kaseye döküp karıştırmaya devam ediyoruz.  30 saniyede daha karıştırdıktan sonra kremşantiniz hazırdır.

Malzemeler ;

200 ml süt

1 paket kremşanti tozu

 pudrasekeri

Pudra Şekeri Nasıl Yapılır?

Hepimiz küt böreğinin üstüne döktüğümüz  ve tatlılarda kullandığımız pudra şekerinin,  yapımı hiç de zor değil.

Yapılışı;

Şeker ile nişastayı mutfak robotunda 2 dakikaya yakın çekildiğinde pudra şekerini elde etmiş oluruz.

Malzemeler ;

1 bardak şeker

1 yemek kaşığı nişasta

Bir cevap yazın