Çin Çayı Nedir? Çin Çayı Nereden Alınır?

Çin Çayı Nedir Çin Çayı Nereden Alınır

Çin çayı nedir? çin çayı nereden alınır yazımda çin çayını satın alabileceğiniz yerleri çin çayı tarihçesini ve çin çayı nasıl demlenir tekniklerini sizlere anlatacağım.

Çin Çayı Nedir?

Çin çayı bildiğiniz üzere sadece bir yapraktan yapılan bir çay türü değildir. Birden fazla bitkiyi birleştirerek işlenen bir çay türüdür. Çin çayı M.Ö 2573 yıllarında Çin imparatorunun bir den fazla bitkinin kaynar suya düşmesi ile bulunduğu söylenmekte.

Çin Çayı Tarihçesi

Çayın ana yurdu çin ülkesi olduğu için tarihide oldukça derindir. Hatta çinliler bunun için bile bir ata sözü bulmuştur. “Ömür boyunca çay işi ile uğraşsan bütün çayların isimlerini öğrenemezsin”. Çay milattan önce 2573 yılında tasadüfen imparator shenong tarafından bulunduğu iddaa ediliyor. İmparator kaynar bir kaplıcadan geçerken yaprağın suya düşmesi halinde bunu fark etmiş.

Başka bir iddaaya göre ise çin imparatoru suyu sıcak içmekten hoşlanırmış bir gün sefere giderken hizmetçisinden su istemiş hizmetçisi sıcak suyu getirirken içine yaprak düşmüş ve suyun rengi hafiften değişmiş fakat bunu ne hizmetçisi nede imparator fark etmiş ve imparator suyu içmiş. Ferahladığını söyleyen imparator yaprağı sonradan görerek artık öyle içmeye başlamış ve çayı bulmuş. (bak Allah’ın işine J)

Çin çayı sadece bir çaydan oluşmaz çin halkının bazılarına göre 700 bazılarına göre 1000 çeşit çin çayı bulunur. Bu çaylar bulunma sebebi aslında aynı fakat çayları değişik şekillerde işledikleri için farklı olduğunu iddaa ediyorlar.

Çin Çayı Nasıl Demlenir?

Çin çayının demleme çeşitleri kişiden kişiye ve çaydan çaya değişmektedir. Genel olarak demleme stili ise ilk önce çay konulacak daha sonra ise sıcak su üstüne dökülür standart demleme yöntemi bu şekildedir. Fakat farklı iki şekilde demleme yöntemi mevcuttur.

  • Chou Yöntemi
  • Gongfu Yöntemi

Chou Yöntemi;

  • Su kaynatılır
  • Kase sıcak su ile çalkalanır
  • Çay yaprakları eklenir
  • Çay yaprakları su ile yıkanır ve fazla su dökülür
  • Sıcak su çayın üstüne yan tarafından dökülür
  • Servis edilmesi için 30 saniye beklenir

Gongfu Yöntemi;

Bu çay demleme stili önemli kişiler geldiğinde kullanılır. Diğer demleme yöntemlerinden tek farkı daha fazla çay yaprağı kullanılır ve daha erken demlemesi beklenir.

Çin Çayı Nereden Alınır?

Türkitede çin çayı nereden alınır diye soruyorsanız www.caydukkani.com adresinden kolaylıkla çin çayını bulabilirsiniz.

Çin çayı nedir yazımın sonuna geldim. Yeşil çay hakkında bilgi almak için yeşil çay nedir yeşil çayın faydaları yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın