CRP Nedir?

CRP nedir? yazımda kanda bulunan protein hakkında bilgi vermek istiyorum. CRP yüksekliği, düşüklüğü ve değer bozukluklarında oluşan tehlikeyi incelemeye çalıştım.

CRP Nedir?

CRP nedir diye soracak olursanız kanda bulunan bir proteindir. Bu protein vücutta iltihap olup olmadığını göstermektedir. Yapılan CRP testi ile vücutta iltihap olduğu belirlenir. Fakat iltihabın asıl nerede olduğu bu test ile belirlenemez. Üretimi karaciğer tarafından yapılmaktadır. Vücutta iltihap olması durumunda kana karışır ve kanda bulunan seviyesi 24 veya 48 saat içinde yükselir. Yapılan kan testi sonucunda gerekli tedavi uygulanmaya başlanır. Sağlıklı bir vücutta normal CRP miktarı 0-0,5 miligram arasındadır.

CRP Yüksekliği ve Tehlikesi

Eğer ki vücutta iltihap varsa kandaki CRP miktarı yükselir. Yapılan kan testinde çıkan sonuçlara göre vücutta iltihap saptandığında gerekli başka testler ile iltihabın nerede olduğu belirlenir. Fakat birçok tanıda kanda CPR yüksekliği kalp ve kalp damarlarında oluşan rahatsızlıklarda görülmektedir. Bunun yanı sıra iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları, eklem iltihaplanmalarında ve çeşitli hastalıklarda görülebilir. Kandaki bu değer miktarının yükselmesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bunlar ise;

  • Kalp Sorunları
  • Genel sebepler
  • Yaşar tarzı ve çevresel nedenler
  • Cerrahi müdahaleler sonucu
  • Doku ölümü
  • Organ Nakilleri
  • Aşırı stres altında olmak

Gibi birçok nedenden ötürü görülebilmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinde ise asıl rahatsızlığın nerede olduğu belirlendikten sonra ilaç tedavisi, çeşitli egzersizlerle ve beslenme önerileri ile tedavi edilebilir. Tedavinin nasıl olacağına rahatsızlığın nerede olduğu belirlendikten sonra karar verilir ve buna göre tedavi süreci başlatılır.

crp-dusuklugu

CRP Düşüklüğü Nedir?

Kandaki CRP miktarının düşüklüğü genel olarak vücudun sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir. Vücudun herhangi bir yerinde iltihabın olmaması demektir ve herhangi bir hastalığın olmadığının göstergesidir. Kandaki bu miktarının düşük olması yapılan bazı egzersizlerle, fazla kilolu olmamak ve stresli bir yaşamdan uzak durmak genel olarak CRP miktarının düşük olmasını sağlar. Bunların yanı sıra bazı ilaç kullanımları da CRP düşüklüğüne neden olmaktadır.

Kan değerlerindeki mch hücresi hakkında bilgi almak istiyorsanız. Mch nedir konumuzdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın