Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Bir firmanın hizmet veya ürünleri internet ortamında çeşitli strateji ve araçlarla pazarlanıyorsa dijital pazarlama kavramı ortaya çıkacaktır. Özellikle E-Ticaret sitelerinin bu tür planlamalar dahilinde harekete geçmeleri önemlidir. Herhangi bir ürünü dijital mecrada tanıtmadan, o üründen beklenilen yüksek verimin alınması güç olacaktır. Geliştirilen pazarlama teknikleri sayesinde birçok firmanın büyümeye gittiği görülebilir. ‘Dijital pazarlama nedir?’ sorusunun yanı sıra dijital pazarlama araçlarının hangileri olduğu merak edilecektir. Bu araçları incelemek gerekirse:

  • İnternet kullanımının büyük bir hızla artış göstermesinde en büyük katkı sosyal medyaya aittir. Günümüzde sosyal medya araçlarını kullanmayan insan sayısının oldukça düşük olduğu göz önüne alındığında, bir ürünün dijital pazarlamasının yapılabilmesi için en uygun alan sosyal medya platformları olacaktır. Facebook, Twitter, İnstagram gibi platformların yanı sıra Google+ ve Youtube üzerinde pazarlama çalışmaları yapılabilir.
  • Sosyal medyanın ardından en büyük pazarlama alanı web siteleridir. Haber portallarından kişisel bloglara kadar birçok alanda dijital pazarlama yapılabilir.
  • Reklam firmalarıyla ürün pazarlaması mümkün hale gelmektedir. Adwords ve diğer reklam firmalarıyla anlaşarak dijital pazarlamanın gerçekleştirilmesi mümkündür.
  • Herkesin bir akıllı telefonu olduğu düşünülürse, ürüne ait pazarlamanın mobil cihazlar üzerinde gerçekleştirilmesi kaçınılmaz olacaktır. Firmaya ait bir mobil uygulama sayesinde bu fırsat gerçekleştirilebilir.
  • Toplu olarak e-posta gönderimi önemli bir hamledir. Ürün ve hizmete ait tanımlar, fırsat ve kampanyalar e-postalar sayesinde kullanıcılara gönderilebilir.

Dijital pazarlama nedir?’ sorusuna cevap ararken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu bulunmaktadır. Ürünlerinizi pazarladığınız web sitenizin arama motorlarına karşı optimize olması gerekir. Bu optimizasyon işlemlerinin bütününe SEO adı verilir. Backlink, tanıtım yazısı, sosyal imleme gibi hamlelerle site dışı SEO çalışmaları gerçekleştirilebilir. Bunun için bir SEO uzmanıyla çalışmak gerekecektir. Ayrıca web siteye ait altyapının güvenilir ve hızlı olması da önem kazanacaktır.

Dijital pazarlama nedir (dpo) yazımın sonuna geldim.

Bir cevap yazın