Dil Sararması Neden Olur

Dil sararması neden olur yazımda sizlere dil sararması neye işaret, dilin sarı olması neye işaret, tedavisi var mı, tedavi yöntemleri ve dildeki sarı pas ve lekeler hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Dil Sararması Neden Olur

Günlük hayatta karşılaşılabilecek olan en normal sorunlardan biri dil sararmasıdır. Dilin sarı olmasını bazı kişiler oldukça abartabilir. Genel olarak geçici sorunlardan dolayı meydana gelmektedir. Dilinizin üzerindeki pas ve siz dil sararması neye işaret diye soruyorsanız, kesinlikle bu sorunun nedenlerini bilmelisiniz. Bunun için yazımızın devamına bakabilir ve tüm merakınızı giderebilirsiniz. bu durum sorunu hakkında yazımızın devamında oldukça faydalı ve içinizi rahatlatıcı bilgilere ulaşacaksınız.

Dil sararmasının birçok olağan nedeni vardır. Bunların başında ciddi olarak B12 eksikliği gösterilebilir. B12 vitamininin eksik olması dilin sarı olmasını sağlayabilmektedir.

Diliniz sararıyorsa şeker hastası olabilirsiniz. Şeker hastalığının belirtilerinden biri olan dil sararması, sizlere bu hastalığa tanı koyabilmeniz için altın bir işaret olabilir. Kesinlikle bu tür durumlarda uzman hekime başvurmanız gerekebilir.

Solunum yollarından kaynaklanan dil sararması sizleri korkutmamalıdır. Özellikle grip gibi rahatsızlıklarla birlikte diliniz sararabilir. Grip geçtikten kısa bir süre sonra dilinizin rengi normale dönecektir.

Solunum yolları rahatsızlıklarının en ciddisi olan astım, dilinizi sarartabilir. Enfeksiyonların neden olduğu iltihaplanma dilinize kadar ulaşabilir. Bu durum sonucunda diliniz geçici bir süre sararabilir.

Sağlığımızın en büyük düşmanlarından biri olan sigara, dilinizi sarartmakla kalmaz, aynı zamanda dişlerinizi de sarartabilir.

Dil Sararması Tedavisi

Susuzluk, dil sararması yaratabilen en olağan durumlardan biridir. Eğer çok fazla susuz kaldıysanız ve günlük tüketmeniz gereken 8 su bardağı miktarında su içmediyseniz, dilinizin sararması an meselesidir. Peki dil sararması tedavisi var mı? Dil sararmasına ne iyi gelir? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız kesinlikle yazımızın devamına bakmalısınız. Tedavi hakkında ciddi öneriler bulacaksınız.

Bu rahatsız edici dil pasını geçirebilmek için öncelikli olarak ağız bakımınızı tamamlamalısınız. İşe dişlerinizi fırçalamakla başlayabilirsiniz. Fırçanın yumuşak yüzüyle dilinize yassı hareketler yapabilir ve bakterilerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Bundan sonra ağız bakım sularıyla gargara yapabilirsiniz. Bu sular gerçekten dilinizin üzerindeki pası geçirecektir. Ağız bakım suyunuz yoksa; bir çay bardağının yarısına kadar su doldurabilir ve içerisine belli miktarda tuz ekleyebilirsiniz. Bu karışım işinizi görecektir.

Uzun uğraşlar sonucunda dilinizin sarı rengi geçmiyorsa uzman bir hekime danışabilirsiniz. Kesinlikle doktorun görmesi gereken bir durum olabilir.

Bir cevap yazın