Dizanteri Nedir?

Dizanteri nedir yazımda bu hastalığın iyileşme sürecini dizanteri belirtilerini, nedenlerini ve bu hatalık nasıl geçer gibi soruların cevabını aşağıdaki makalemde bulabilirsiniz.

Dizanteri Nedir?

Ülkemizde birçok insan bu dizanteri rahatsızlığını yaşasa da birçok kişi de dizanteri nedir sorusunun cevabını bilmemektedir. Bu rahatsızlık kanlı ishal ile beraber görülen oldukça tehlikeli ve bulaşıcı özelliğe sahip bağırsak rahatsızlığıdır. Vücudun kalın bağırsak bölümün de mikropların açtığı oldukça tehlikeli yaralar gözlemlenir.  Dizanteri hastalığı özellikle yaşlılarda ve çocuklarda görüldüğünde daha çok tehlikelidir. Çünkü ölümle bile sonuçlanma ihtimali vardır. Ölümcül ve salgın bir rahatsızlık olduğundan dolayı en kısa sürede bir uzmana gösterilmesi gerekmektedir. Dizanteri rahatsızlığının üç çeşidi bulunmaktadır bunlar;

  • Amipli Dizanteri: Vücuda mikrobun girmesiyle kanlı ishal, ateş gibi belirtiler hasta da 10-20 gün içinde görülmeye başlar.
  • Basilli Dizanteri: Mikrobun vücuda girmesiyle kanlı balgam, şiddetli karın ağrısı, kanlı ishal gibi belirtiler hasta da 3-7 gün içerisinde görülmeye başlar. Bu dizanteri çeşidi oldukça tehlikeli ve bulaşıcıdır.

Dizanteri Belirtileri Nedir?

İlk olarak ve sıklıkla görülen belirtisi şiddetli karın ağrısı ve iştahsızlıktır. Rahatsızlık süreci ilerledikçe kanlı ishal ile birlikte yüksek ateş görülmeye başlar. Çok sık olmasa da arada bu belirtiler ile birlikte mide bulantısı ve kusmada görülebilir. Dizanteri belirtileri gözükmeye başlandığı andan hemen sonra doktora çıkılmalı ve gereken tedavi uygulanmalıdır.

Dizanteri Nasıl Geçer?

Dizanteri Nasıl Geçer?

Tedaviye başlanması ve olumlu bir yanıt alınabilmesi için ilk önce bu rahatsızlığa sebep olan etkenler belirlenmelidir. Daha sonra bu sebepler ortadan kaldırılarak ilk önce antibiyotik tedavisi doktorlar tarafından uygulanabilir. Fakat bazı hastalar antibiyotik kullanımı dizanteri şikayetlerinin artmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda doktor en uygun tedavi yöntemini seçerek tedaviye devam eder. İlk önce hasta gözetim altına alınır ve bol sıvı verilir. Hastanın nasıl besleneceğine karar verildikten sonra sindirim ilaçları kullanılır. Daha sonra doktorların uygulayacağı tedavi yöntemine göre ilaçlar verilmeye başlanır. Dizanteri tedavisinde ilk önce rahatsızlığa neyin sebep olduğu bulunması gerekmektedir çünkü tedavi yöntemi buna göre doktorlar tarafından uygulanacaktır. Hekiminize danışmadan kendinize kesinlikle tedavi uygulamayınız.

Dizanteri İyileşme Süresi?

Hastanın iyileşme süresi uygulanan tedavi biçimine ve vücudun tedaviye ne kadar yanıt verip vermemesine bağlıdır. Kimi hastalar çok kısa süre içinde iyileşme görülebilirken kimi hastalarda da tedavi süreci uzun tutulmaktadır.

Dilinizin üstünde bir pas oluşuyor ise Dil Sararması Neden Olur makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın