Dizel Araba Nasıl Çalışır?

Dizel araba nasıl çalışır yazımızda sizlere en az yakan araçların çalışma mantığını, dizel motorun çalışma prensibini, araç yakıt tasarrufun nasıl sağlanacağını ve dizel arabalar nasıl az yakar konusunu sizlere anlatacağım.

Dizel Araba Nasıl Çalışır?

 Dizel motorun çalışma prensibi  dizel motorun benzinli motordan farkı yakıt sistemidir. Diğer çalışma prensipleri benzinli araçlarla aynıdır. Slindir piston ilişkisidir. Dizel araçlarda bir yakıt depomuz var bu depoda “motorin” kullanıyoruz halk adı ile “mazot” da denilmektedir. Depodan sonra “besleme pompası” bulunmakta besleme pompasının görevi depodan aldığı yakıta belirli bir basınç uygular.

Motorlarda 4 zaman dilimi bulunmaktadır. Emme-Sıkıştırma-Ateşleme-Egsoz. Emme zamanında sadece dizel motorlarda silindirler içerisine hava alınır. Sıkıştırma zamanında silindir içindeki bu hava sıkıştırılır. Ve hava ısısı yükselir. Dizel arabalarda buji bulunmamaktadır. “ısıtma bujisi” bulunmaktadır. Isıtma bujisi kıvılcım çıkartmaya yaramaz soğuk havalarda içeriye alınan havayı ısıtır. Besleme pompası depodan aldığı yakıtı enjeksiyon pompasına iletir. Enjeksiyon pompasından da yakıtı enjektörlere iletilir. Enjetördende sıkıştırılmış hava üzerine püskürtülerek yanmasına sebep olur. Dizel motorun çalışma sistemi bu şekildedir.

Dizel Motorların En Büyük Sorunu

Dizel motorlardaki en büyük sorun hava yapmasıdır. Depodaki yakıtın bitmesi hava yapmasına sebep olur. Temizlenmek için borular sökülür ise hava yapar. Yakıt filtresi sökülürse hava yapar. Dizel motor hava yaptığı taktirde çalışmaz. Dizel araçların Benzinli araçlara göre daha fazla motoru öldürdüğü söylenmektedir. Dizel araçlardaki motor tamir masrafı ile benzinli araçlardaki tamir masrafları da farklıdır. Dizel araçlardaki enjektörler benzinli araçlardaki enjektörlere göre daha kolay arıza verebilmektedir.

Araç Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır

Dizel araçların Benzinli araçlara göre daha az yakıt harcandığı kanıtlanmıştır. Motorin benzine göre daha katı olduğu için ve ateşleyerek değil de sıkıştırılarak yandığı araç yakıtı daha az harcayarak yol almaktadır. Ortalama bir araçta Benzinli bir araç 100 km de 7.7lt benzin harcamaktadır. Dizel bir araç ise 100 km de 5.7 lt motorin harcamaktadır.  Fakat dizel aracın benzinli araca göre dezavantajı ise performanstır. Benzinli bir araçtan daha iyi performans alacağınız kaçınılmazdır.

*Aracı uygun viteste kullanmak yakıt tasarrufu sağlar

*Debriyaj pedalı üzerinde ayağımızı tutmak yakıt tasarrufunu olumsuz etkiler

*Lastik hava basınçlarının normal ayarda olması yakıt tasarrufu sağlar

*Araç bakımlarının zamanında yapılması yakıt tasarrufu sağlar

*Araç ayarlarının, yakıt sistemi ayarlarının uygun olmaması yakıt tasarrufunu olumsuz etkiler

*Fren ayarlarının sıkı ayarlanmış olması yakıt tasarrufunu olumsuz etkiler

 

Bir cevap yazın