Domaine Otomatik WWW Ekleme ve Silme

Domaine otomatik www ekleme ve silme yazımızda siteye www ekleme, wordpress’e www ekleme, Cpanel ile www ekleme ve .Htaccess ile www ekleme konusunu inceledik. Sitenizin başına www eklemek istiyorsanız veya silmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Domaine Otomatik WWW Ekleme ve Silme

İnternet sitelerinin adreslerinde yer alan www açılım olarak World Wide Web şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Web ve internet kavramları birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Web, internetin altyapısını kullanarak hareket eden bir bilgi iletişim sistemidir. İnternet ise, farklı protokoller ile birlikte yararlanılabilen bir ağ sistemi olarak tanımlanmaktadır.

İnternet adreslerinde www ifadesi yer alıyorsa, sunulan dosya ve veriler herhangi bir web sunucu üzerinde bulunuyor demektir. Tarayıcınızdan herhangi bir siteismi.com adresine www eki olmadan bağlanmaya çalıştığınızda, DNS sunucularından bu domaine ait Web, FTP ve IP adresleri istenebilmektedir.

Siteismi.com adresinin önüne www eklenmesiyle beraber bu tür sorunlar ortadan kalkmakta ve web sunucularına ulaşmak daha kolay bir hale gelmektedir. Siteye www ekleme bu sebeplerden dolayı önemli bir işlemdir.

Siteye WWW Ekleme

Eğer sitenizin adresine www eklemek istiyorsanız, bunu yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. WordPress kullanıyorsanız bu işlem kolayca halledilebilir. WordPress haricinde başka bir sistem ile çalışıyorsanız Cpanel kullanabilirsiniz. En son olarak .htaccess dosyasını düzenleme şansınız bulunmaktadır.

WordPress’e www ekleme

WordPress kullanan bir webmaster için bu işlem gayet basittir. Sitenizin wordpress paneline giriş yapınız. Alt bölümde yer alan ayarlar kısmından genel yazan bölüme giriniz. Karşınıza açılacak pencere doldurmanız gereken iki bölüm bulunmaktadır. WordPress adresi (url) ve Site adresi (url) yazan bölümlerde sitenizin ismi yer almaktadır. Buradan site adresinize www ekleyebilirsiniz. İsterseniz www kaldırma işlemini de bu şekilde yapabilirsiniz. Sitenin başına www ekleme işlemi, WordPress üzerinde böyle gerçekleştirilmektedir.

Site url’si değiştiği için WordPress paneline tekrar giriş yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Cpanel ile www ekleme

Cpanel sayesinde www ekleme işlemlerini rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Cpanel yönetim paneline giriş yapınız. Alan adları yazan başlıkta yönlendirmeler kısmını göreceksiniz. Yeniden yönlendirmeler kısmına girerek site adresinize www ekleyebilirsiniz. En altta yer alan ekle kısmına tıkladığınızda işlem tamamlanmış olacaktır.

.Htaccess ile www ekleme

Ftp aracılığı ile bağlantı kurunuz. Daha sonra ana dizinde .htaccess dosyasını göreceksiniz. Dosyayı düzenlemeye aldıktan sonra, web sitesinin başına www ekleme için şu kodları ekleyin:

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteisminiz.com [NC]

RewriteRule ^(.*)$ http://www.siteisminiz.com /$1 [L,R=301,NC]

Sitenizde çok fazla etiket kullanıyorsanız kullanmadan önce Siteye etiket eklemek zararlı mı? yazımı okumanızı tavsiye ederim

Bir cevap yazın