Drone Nedir ?

Drone nedir yazımda 2016 yılının trend oyuncağı olan insansız hava aracını anlatacağım. Yazımın devamında Drone’nun avantajlarını, dezavantajlarını, kullanımındaki önemli noktaları, drone nasıl kullanılır cevabını ve drone uçuşuna yasaklı yerleri aşağıdaki yazımdan bulabilirsiniz. En popüler drone modellerini de aşağıdaki yazımda bulabilirsiniz.

Drone Nedir ?

Drone insansız hava aracı olarak adlandırılmaktadır. Eskiden askeri amaçla kullanılan drone’lar artık kişisel olarakta kullanılmaktadır.  Uzaktan telefonla, tabletle, akıllı cihazlar ile kontrol edilebilmektedir. Kendisine ait kumandaları da mevcuttur. Drone’lar genelde kişisel olarak kullanılmamakta, insansız hava aracı teknolojisi iş sektöründe çok rahat kullanılmaktadır. Film, dizi, kısa film, veya havadan video çekimlerinde drone’lar kullanılmaktadır. Söylentilere göre NASANIN  hava trafiğini kontrol etmesi için bir proje başlattığı yönünde söylentiler mevcuttur. İnsansız hava aracının her alanda uçurulmaması için yasal zorunlulukların çıkacağı haberlerinide duymaktayız.

Drone’nun avantajları ?

*İnsanların eğlenceli vakitler geçirebilmesi

*Havadan video çekimi sağlaması

*Film, düğün, mezuniyet gibi organizasyonlarda rahatlıkla kuş bakışı video çekimi sağlaması, gibi birçok avantajı mevcuttur.

Drone’nun Dezavantajları ?

*Mahremiyetin ortadan kalkması

*Başka kişilerin özeline girilebilmesi

*Ceza evlerine yakın yerlerde uçurulması

*Drone kazalarında sağlık açısından ve maddi yöndeki zararı

*Hava alanlarına yakın yerlerde uçurulması

*Droneları her yaş grubunun temin edebilmesi

Gibi dezavantajları mevcuttur.

 

droneorta

Türkiye’de Drone yasağı ?

Erzurum Valiliği uçurulmaması gereken yerlerde kullanılan ve fotoğraf ve video çeken dronelara çeşitli alanlarda kullanma yasağı getirdi.

Erzurum merkez ve beldelerinde bulunan valilik, kaymakamlık, askeri bölge, bina, tesisler ve lojmanları, adliye binası ve lojmanları, emniyet bina, tesis ve lojmanları, kamu  kurum ve kuruluşlara ait bina, yatılı yurt ve lojmanları, havalimanlarının meydan referans noktası merkez alınarak 15 kilometre yarı çaptaki alanda ve her iki tarafta uzunlamasına 22 kilometrelik alandaki uçuşlar, helikopter pistleri ve cezaevlerinin üstünde,  NOTAM kararıyla izinsiz süreli uçuşa yasak ilan edilen bölgelerde insansız hava aracı  kullanımı yasaklanmıştır.

Drone Modelleri ?

*Parrot Bebop RC

* Attop Yd-921

* Lh-X6 2.4Ghz Kumandalı Quadcopter Fpv Monitörlü

* Lead Honor Gerçek Zamanlı Kamera Sistemli

* Rcx XX6C Drone U.K. Gece Görüşlü Quadcopter

* Rcx XX3 Drone U.K. Gece Görüşlü Quadcopter

* Horizon Hobby Zugo Kameralı Uzaktan Kumandalı Multikopter

* X Series X7 Space Explorer 2,4Ghz Quadcopter

* X Series X8 2.4Ghz Takla Atabilen Rc Quadcopter 6 Axis Gyro

Drone Nasıl Kullanılır ?

Drone kullanımı oldukça zordur. çünkü havada olan bir nesne düşünün ve bu nesne hiç bir yere değmeden havada asılı bir şekilde düzgün kalmalıdır. bir nebze pilotluk gerekiyor diyebiliriz. Peki drone nasıl kullanılır bu başlığımızda sizlere bundan bahsedeceğiz.

1- Drone sınırlarını iyi bilmek gerekir

kullandığınız dronenun duruşu, kalkışı ve inişinin hızını ilk test etmeniz gerekmektedir.

2- Yasal bilgilerden haberdar olmanız gerekmektedir.

bu başlıktada drone nun yukarda yasal yollarını sizlere anlatmıştık.

3- Pil doluluk oranı

drone nunuzu uçurmadan önce pil oranına bakmanızı tavise ederiz çünkü insansız hava aracınız havadayken pili bitmesini istemezsiniz.

4- Rüzgarsız daha sakin havalarda drone uçurmaya çalışın bu sizin için ilk aşamalarda daha kolay olacaktır.

5- İlk uçurduğunuzda cihazı hemen yukarıya çıkarmayın alçak uçuşları tercih edin.

One comment

Bir cevap yazın