Dünyanın En Ölümcül Hayvanları

Dünyanın en ölümcül hayvanları yazımızda Smilodon, Pterosaurs, Sarcosuchus , Titanoboa gibi hayvanların boylarını ve nasıl avlandıklarını inceledik.

Dünyanın En Ölümcül Hayvanları

 *Arthropleura boyları 3 metreye kadar çıkabilen dev böcek türü yaşamış en büyük omurgasız hayvandır. Avlayabilecek bir düşmanı bulunmayan arthropleura etebur olmamasına rağmen sinirlendiği zaman ayaklarıyla hemen hızlanabilir ve ayağa kalkarak düşmanın üstüne zıplayıp ağırlığıyla düşmanını öldürebilmektedir.

*Gigantopithecus bilim adamları tarafından tarihte yer verilmiş en büyük orangutan olarak adlandırılmakta 3 metre uzunluğu ve yarım ton ağırlığa ulaşabilmektedir. King Kong lakabı ise bu büyüklükten gelmektedir. Fosillerindeki yapılan araştırmalara göre otobur oldukları kanıtlanmıştır. Fakat çenesi bir etebur kadar güçlüdür.  Bu canlı ortalama 100 bin yıl önce yok oldukları düşünülmektedir.

*Smilodon kolonisi ortalama 1 erken ile 10 dişi arasında oluşmaktadır. Bir Smilodon 600 kilo ağırlığına ve 2,75 metre uzunluğuna ulaşabilmektedir. Diş boyutları 20 cm üzerine çıkabilmektedir. Çenesindeki güç bir aslanın kaburgasını kırabilecek güçtedir.

*Amphicoelias Fragillimus tarihte yaşamış en uzun boylu hayvandır. Ortalama boyları 60 metredir. Ağırlıkları ise 150 tondan fazladır. Amphicoelias Fragillimus en büyük silahı kuyruklarıydı. Kafalarını çok yukarıda tutamazlardı sebebi ise kalbi o kadar yukarıya kan pompalayamıyordu.

*Jeholopterus günümüzdeki yarasaları andırmaktadırlar. Başka hayvanların arkalarından sessizce uçup diğer hayvanların kanlarını içmektedirler.

*Spinosaurus boyu 8 metre ağırlığı ise 9 tona ulaşabilen hayvandır. Dünyada yaşayan en büyük yırtıcı olarak bilinmektedir. Spinosaurus suda ve karada yaşayabilmektedir. Suda yaşayan ilk dinozor olarakta kayıtlara geçmiştir.

*Velociraptor’u diğer dinozorlardan ayıran özelliği boyu ve zekasıdır. Boyu 50 cm kilosu ise 15 kilodur. En hızlı dinazorlardandır. İki bacağı üzerine saate 40 km hıza çıkabilmektedir.  Diğer büyük dinozorların üstüne sıçrayıp pençeleri ve dişleri ile saldırabilmektedirler. Spinosaurus dinozorlarından kurtulabilen dinozor sayısı çok azdır.

*Pterosaurs uçabilen en büyük hayvan olarak kayıtlara geçmiştir. Kanat boyutları 12 metreyi geçebilmekteydi. Bütün kıtalarda Pterosaurs fosilleri bulundu. Uçabildikleri için tüm dünyayı gezebilmektelerdi. Düşmanlarını öldürme tarzları ise yerden havaya doğru kaldırıp uçurumdan aşağıya bırakıp öldürürlerdi.

 *Titanoboa dünya üzerinde yaşamış en kalın yılan olarak kayıtlara geçmiştir. Uzunlukları 15 metreye çıkabilmekte olan Titanoboa vücudu kasdan oluşmaktadır. Titanoboa timsahları yiyerek beslenmektedir.

*Sarcosuchus yaşamış en büyük timsah olarak kayırlara geçmiştir. Boyu 12 metre ağırlığı ise 10 tondan fazladır.  Sarcosuchus kafası 1,8 metredir. Çene basıncı ortalama 8 ila 9 ton arasında olmaktadır.

Bir cevap yazın