Dünyaya Yaklaşan Tehlikeler !

Dünyaya Yaklaşan Tehlikeler yazımızda dünyamızdaki çarpma nedeni ile oluşan hasarları ve dünyamıza çarpması beklenen meteorları inceledik.

Dünyaya Yaklaşan Tehlikeler

 Dünyamız milyarlarca galaxyden sadece 1 tanesidir. İnsan oğlu şuan sadece dünya üzerinde yaşamını sürdürmektedir. Peki dünyamıza yaklaşan felaketler hangileridir. 625’te 1 ihtimal! Asteroid 2011 AG5, 2011’in Ocak ayında bulundu. ve yüksek risk içerdiği belirtildi. 140 metre genişliğindeki uzay parçasının Dünya’ya çarpma ihtimali 625’te 1 Çarpmanın 100 km bir alanda etkili olacağını düşünülüyor.

Olasılık olarak çarpışma tarihi ise 2037’dir. Bu tarihte dünyaya uzay kayasının çarpma olasılığı 12,3 milyonda 1 olarak bildirilmektedir. Bu riskin adı Apophis Dünya’ya yakın bir bölgesinde bulunmakta olan Apophis adlı asteroidin geçiş döneminde Dünya’ya yakınlığı oldukça tehlikeli. NASA’nın bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda Apophis’in 2029 ve 2036 yıllarında dünyamızın yakınından geçeceği belirtilmektedir. 2029 yılında Dünya yüzeyine otuzbirbin 300 km 2036 yılında ise en fazla yirmi üç milyon kilometre yakından geçmesi düşünülmektedir. 7 Ekim 2009 tarihinde yapılan araştırmalara göre 2036 yılında Dünya’ya çarpma olasılığı 250.000’de 1 olduğu hesaplanmaktadır.

1997 XF11’i düşünülürken 1997 XF11 adlı asteroidin, Dünya’nın 930.000 km yakınından geçmesi beklenmekte. Tüm dünyadaki insanlarda oluşan korku daha sonra bilim adamları bu uzaklığın Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığının 2.4 katı olacağını belirtti ve insanları bir nebze olsun sakinleşmesini sağladı.

Dünyaya Meteor Çarparsa Ne olur?

 Peki olur da tüm hesaplamalar tutmaz, göktaşı veya kuyruklu yıldızlar uzayda ilerlerken başka gökcisimleriyle çarpışır ve senaryolar gerçekleşirse. Dünya’da oluşturacağı etki ne olur? İşte milyonlarca yıldan bu yana yaşanan tecrübeler.

Kanada’da 290 milyon yıl önce iki asteroidin çarpışması sonucu oluşan: West Clearwater Gölü, 32 km çapa  daha küçük olanı “East Clearwater Gölü” ise 22 km çapa sahip olmuştur.

Bir kuyruklu yıldız parçalarının Kuzey Yarımküre’de beş büyük kraterin oluşumuna ve belki de Triasik Dönem’in sonunda Dünya üzerinde kitlesel bir soy tükenmesine yol açmış olması düşünülüyor.

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nın kuzeyinde dev bir kratere neden olan asteroid, dinozorların soylarının bitmesine sebep olmuştur.

iki km çapındaki oldukça büyük bir asteroid, Avustralya’nın merkezine çarpıyor ve 22.000 mega tonluk TNT’ye eşit muazzam bir enerji ortaya saçıyor.  Ve oluşmakra olan derinlik ismi Gosses Bluff dur. Ölçüler 24 km çap ve 5.000 metre derinlik bulunmaktadır.

Dünyaya Yaklaşan Tehlikeler  yazımızın sonuna geldik.

Bir cevap yazın