Eklemlerde Kireçlenme

Eklemlerde kireçlenme yazımızda çoğu insanların şikayetlerinden bir tanesini inceledik. eklemlerde ağrı bir çok insanın şikayetlerinden bir tanesi eklem yeri olan diz kapaklarında ağrı insanları en çok zorlayan rahatsızlıklardan biri diz kapaklarında başka bir hastalık olan diz kapaklarda kireçlenme rahatsızlığı genelde yaşlandıkça görülmekte bu hastalıklara genel olarak verilen isim ise eklem hastalıkları bu rahatsızlıkların nedenleri ve tedavi yöntemlerini inceledik.

Eklemlerde Kireçlenme

Genellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlarda görülen eklem kireçlenmesi kıkırdak kemiğinin yapısının bozulmasına neden olur. Buna bağlı olarak kıkırdak aşınır, incelir ve yok olur. Ek olarak sadece kıkırdak bu rahatsızlıktan zarar görmez. Ayrıca kıkırdağın alt noktasında bulunan kemik dokusu da değişir ve zamanlar büyüyüp çıkıntı haline gelir. Bu durum eklemlerde bozulmaya neden olarak ağrılara sebebiyet verir. Eklemlerin çok sıklıkla başına gelebilecek rahatsızlık olan kireçlenme oldukça yavaş seyreden bir problemdir. Etki alanı oldukça değişik olup farklı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Eklemlerde kireçlenme belirtileri  hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyunuz. Yazımızın devamında eklemlerde kireçlenme bulguları nasıl olur, anlatacağız.

Eklemlerde oluşan kireçlenme ilk olarak kendisini eklem çevresinde sıcaklık ve şişlik ile birlikte belli ediyor. Daha sonra eklem ve çevresinin hareket kısıtlanması yaşaması bu durumu destekliyor. Ağrılar artmaya başlıyor ve zamanla şikayetler çoğalıyor. Eklemlerde kireçlenme bu şekilde ilerlerken siz ne kadar çok eklemlerinizi hareket ettirirseniz, şikayetleriniz o kadar çok azalacaktır. Spor yaparak, kendinizi yormayarak, düşmeden, çarpmadan, burkulmadan kendinizi koruyarak hastalığın ilerlemesini durdurabilirsiniz. Ayrıca bu hastalıkla eklemlerinizi hareket ettirerek ve yürüyerek savaşa bilirsiniz. Bunlara ek olarak da eklemlerinizi belirli aralıklarla dinlendirmeniz oldukça yararlı olacaktır. Peki eklemlerde kireçlenme neden olur?

Eklemlerin kireçlenmesiyle birlikte ortaya çıkan birçok bozukluk vardır. Bunları maddeler halinde belirtmek çok daha sağlıklı olacaktır.

 • Eklemlerin şeklinin bozulması,
 • Hareketin kısıtlanması,
 • Kalçada şekil bozulması oluşması,
 • Topallama,
 • Sırtın eğrilmesi,
 • El ve parmak kemiklerinde şişme,
 • Diz üzerinde oluşan şekil bozukluğu,
 • Dengesiz bir şekilde yürüme
 • Eklem hastalıkları
 • Diz kapaklarda kireçlenme
 • Diz kapakları ve eklemlerde ağrı

Eklemlerde oluşan kireçlenme ile birlikte görülebilecek durumlar yukarıda saydıklarımız gibidir. Eklem kireçlenmesinde belirtiler oldukça önemlidir. Belirtilerin bilinmesi tedavisini daha erken mümkün kılabilir. Bu konuda hayati bir önem taşımaktadır.

Ekleminde kireçlenme olan kişiler, kireçlenmenin olduğu eklemleri çok fazla yorduklarında ağrı başlayabilir. Bu durum kireçlenmeye işaret olabilir.

Eklem ve çevresinde bulunan kaslar zamanla zayıflar ve güçsüz bir hale gelir. Bu belirti eklem kireçlenmesine belirti niteliği taşıyabilir.

Hasta eklemini kolayca hareket ettiremiyorsa kireçlenme yaşıyor olabilir.

Hastanın herhangi bir küçük hareketinde ağrılar başlayabilir. Özellikle eklem üzerinde bulunan ağrılar kireçlenme belirtisi olarak sayılabilir.

*Doktorunuza danışmadan kendinize bu bilgiler ile teşhis koymayınız. Sağlık ile ilgili konuları site arayüzlerin’den sadece bilgi edine bilirsiniz.

Bir cevap yazın