En Çok Prebiyotik İçeren Gıdalarla Tanışın

En Çok Prebiyotik İçeren Gıdalarla Tanışın

Sağlıklı bir sindirim sistemi ve güçlü bir bağışıklık için bağırsaktaki iyi ve kötü bakteri dengesini sağlamak gerekir. Bu dengeyi Enterogermina probiyotik destek ile sağlamak mümkündür.

Probiyotiklerin varlığını ise prebiyotikler ile desteklemek gerekir. Prebiyotikler kalın bağırsakta yaşayan sindirilemeyen bitki lifleridir. Prebiyotikler, probiyotikleri besler. Bu sebeple yeterli prebiyotik alımı ile bağırsaklardaki iyi bakteri faaliyeti desteklenmiş olur.

Çiğ Sarmısak:

Sarımsak ağırlığının %17’si liften oluşmaktadır. Sarımsakta aynı zamanda pek çok besin maddesi bulunmaktadır. İçeriğinde, mangan, B6 vitamini, C vitamini ve selenyum bulunmaktadır. Sarımsağın iyi bir prebiyotik kaynağı olmasının dışında sahip olduğu avantajlardan biri de pek çok yiyecek ve salata ile rahatlıkla tüketilebilmesidir. Ancak pişirildiği zaman prebiyotik oranı düşmektedir.

Çiğ Pırasa:

Hazım problemi yaşayan kişilere tavsiye edilen pırasanın ağırlığının %11.7’si liften oluşur. Günlük tüketilmesi gereken miktar ise 51.3 gramdır.

Hindiba kökü:

Kökü, dalları, yaprakları ve çiçekleri ile çoklu kullanım alanına sahip hindiba bitkisi sindirim sistemi destekçisi olarak da bilinmektedir. Hindiba kökü ise başlıbaşına bir prebiyotik kaynağıdır. Ağırlığının %65’ini lif oluşturmaktadır. Bu orana göre günlük tüketilmesi gereken miktar ise 9.3 gramdır.

Çiğ yer elması:

Yer elması mükemmel bir besin kaynağıdır. İçeriğindeki yüksek prebiyotiğin dışında, demir ve potasyum açısından da zengin bir besindir.

 Çiğ soğan:

 Soğan, sarmısak gibi zambakgiller familyasındandır. Çiğ soğan yemek, insan vücudu için önemli bir mineral olan organik sülfür bileşiklerinin alınmasını sağlar. Ağırlığının %8.6’ını lifler oluşturur. Soğan yemenin mide ekşimesi ya da sindirim problemlerine yol açtığı kişiler pişmiş soğanı da tercih edebilir.

Pişmiş Soğan:

 Karamelize ederek, sote ederek ya da sulu yemeklerin içerisine katılarak tüketilebilen pişmiş soğan %5 lif oranına sahiptir. Pişmiş soğan daha düşük lif oranına sahip olduğu için, günlük prebiyotik ihtiyacını karşılamak için çiğ soğandan 69.8 gram yemek yeterli oluyorken pişmiş soğanda ise oran yükselmekte ve 120 gram olmaktadır.

Çiğ Muz:

 Muz %1 lif oranına sahiptir. Kolay yenilmesi ile tercih sebebi olabilen muz aynı zamanda yüksek bir potasyum kaynağıdır.

Çiğ Kuşkonmaz:

 Mineraller bakımında oldukça zengin olan kuşkonmaz, ağırlığının %5’ini lif oluşturması sebebiyle de iyi bir prebiyotik kaynağıdır.

Bir cevap yazın