Eriğin Faydaları

Eriğin Faydaları

Türkiye’nin neredeyse bütün bölgelerinde yetişebilen bir meyve olan erik, insan vücuduna sağladığı faydalarla dikkat çeken bir besin deposudur. Türkiye’de 200’ün, dünyada ise 2000’in üzerinde erik çeşidi bulunur. Renk ve şekilleri eriğin yetiştiği iklim şartlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Kalori değerinin düşük oluşu nedeniyle diyet listelerinde erik meyvesinin sıklıkla yer aldığı görülür. Ayrıca eriğin içerisinde bulunan A, C ve K vitaminleri insan sağlığına büyük yararlar sağlamaktadır. Peki, genel olarak eriğin faydaları nelerdir?

  • Diyet listelerinde yer alır. Bunun nedeni eriğin düşük kaloriye sahip olmasıdır. Ayrıca lifli bir yapıya sahip olduğu için tüketen kişide tokluk hissi yaratır.
  • C vitamini deposudur. Günde 100 gr. erik tüketen bir kişinin C vitamini ihtiyacının yaklaşık beşte biri karşılanmış olur. C vitamini birçok hastalığa karşı önemli bir besin maddesidir.
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Kötü kolesterol seviyesini düşürdüğü için damarlardaki tıkanmaların önüne geçilmiş olur. Böylece damar tıkanıklığından doğabilecek riskler azalır.
  • Erik tüketen kişilerin mide ve sindirimle ilgili problemleri daha az yaşadıkları görülür. Özellikle hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık gibi rahatsızlıklarda erik önemli bir besindir.
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması, sinir ve stres, dış etkenler gibi faktörler insan vücudunda serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Düzenli olarak erik tüketen kişiler, serbest radikallere karşı savaşacak olan antioksidan seviyesini yükseltmiş olacaktır. Bu sayede birçok hastalıktan korunmuş olunur.
  • Cilt bakımı konusunda eriğin faydaları gözlenebilir. Birçok cilt bakım ürünün içerisinde erik özünden elde edilen karışımlar bulunur. Cilt yapısının gerginleşmesini sağlamaktadır.
  • Erikte bulunan K vitamini sayesinde kan şekeri seviyesi düzenlenir. Ayrıca kalsiyum emilimini hızlandırır; bu da kemik yapısının güçlenmesini sağlar.
  • Düzenli olarak erik tüketen kişilerde göz hastalıklarının daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır. Özellikle sarı nokta gibi göz hastalıklarına karşı eriğin faydaları bulunur.

Eriğin faydaları ve yararları yazımın sonuna geldim.

Bir cevap yazın