Faydaları Açısından Baharatlar

Faydaları Açısından Baharatlar

En kaliteli bilgi için baharatlar hakkında öğrenmek istediklerinizi buradan bulabilirsiniz. Dünya’da Hindistan Türkiye’de ise Güney Doğu Anadolu Bölgesi baharatların en çok kullanıldığı bölgeler olarak karşımıza çıkıyor. Eski çağlarda buzdolabının olmaması yiyeceklerin tazeleğininin korunması şartlarını bir hayli zorluyordu.
Bu soruna çözüm olarak insanlar baharatlardan yararlanmış ve yiyeceklerin koku vb. olumsuzluklarını saklamak için baharatları yiyeceklerde kullanmışlardır. Fakat günümüz teknolojisi ile geliştirilen buzdolapları yiyeceklerin uzun süre taze kalmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle dünya mutfakları geliştikçe de baharatın tadı ve kokusu yemeklerin lezzetini artırmada kullanılıyor. Ayrıca kullandığımız bu baharatlar yanında faydaları nelerdir sorusunu da yanında getiriyor.
Yemeklerin lezzetini artırmada kullanılan baharatlar yiyeceklerin üzerinde mikrop oluşumunu da önemli ölçüde önlüyor. Bunun yanında baharatların faydalarının insan sağlığı açısından da önemli olduğu yapılan araştırmalara göre uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Baharatların Faydaları Nelerdir?

Baharatlar kalori taşımadıklarından dolayı gönül rahatlığı içerisinde kullanılan besinlerdendir. Kalori bakımından yoksun olan baharatlar kilo alımına hiçbir etkide bulunmazlar. İnsan sağlığı için vücutta yapım ve yıkım olaylarının hızlıca gerçekleşmesi gerekir. Metabolizmanın yavaş çalışması sağlığa ters düşmekle birlikte kilo alımına da neden olur.
Bu sebeple baharatların tüketilmesi metabolizmanın hızlandırılmasında önemli bir rol oynaması nedeni ile tüketimlerinin gerçekleştirilmesi önerilir. Baharatların iştahı kesme özellikleri bulunur. Bilhassa çoğu kişi için sorun olan tatlı iştahını önemli düzeyde azaltırlar. Bu da şeker ve un gibi sağlığa olumsuz etkisi olan yiyeceklerden mümkün olunduğu kadar uzak kalınması anlamına gelir. Ayrıca kullanılması gerektiği kadar tüketilmesi de sağlık açısından yararlı olduğu bilinmektedir.
Bağırsak çalışmasını hızlandırarak kişilerin tuvalet ihtiyaçlarını düzenli olarak giderebilmelerine önemli düzeyde yarar sağlar. Bununla birlikte sindirim sistemini düzenler ve böylece hazımsızlık olaylarının azalmasına yardımcı olur. Baharatların faydalarına son bir özellik daha eklenecek olursa kan yağlarının azaltılması yönünde olumlu etkilerinin olduğu belirtilir.

Türk Mutfağında Kullanılan Baharatlar

Kırmızı Biber: Kırmızı biber içerisinde bulunan kapsaisin adındaki madde metabozlimayı hızlandırmakla birlikte kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Bunun yanında kırmızı biber boşaltım sistemine iyi geliyor ve kabızlık oluşumunu önlüyor. Fakat kırmızı biber kullanımında aktif hemoroid problemi yaşayanların dikkatli olması konusunda uzmanlar uyarıda bulunuyor.
Karabiber: Türk mutfağında sık sık kullanılan diğer bir baharat ise karabiber olup baharatların faydaları nelerdir konusu üzerine en çok önerilen baharatlar arasında yerini alır. Kış aylarında çoğunlukla karşılatığımız grip ve soğuk algınlığına karşı önerilen karabiber bilhassa çorbaların içerisine bol miktarda eklenerek tüketilir.
Kekik: midenin rahatlamasında önemi büyüktür. Gaz oluşmasını önleyen bir bitkidir. Özellikle emzikli bayanlar fasulye veya nohut gibi gaz yapıcı yiyecekler içerisine bir tutam kekik ekleyebilir ve bebeğin gaz sancısı çekmesine karşı önlem alabilirler. Kekikten yapılan çayın faydası için http://faydalarinelerdir.net/kekik-cayi-faydalari-nelerdir sayfasındaki makaleye bakabilirsiniz.
Kimyon: Kurubaklagillerden oluşan gaz probleminin giderilmesine önemli ölçüde fırsat sunan kimyon kekik dışında gaz giderici olarak kullanılabilen bir bitki olmaktadır. Sitemizde okurlarımıza sunduğumuz bu bilgiler tamamen uzmanlar tarafından dile getirilmiş ve her bir kelime özenle seçilerek anlatılmış bilgilerdir.

Bir cevap yazın