Fenomen Nedir ? Nasıl olunur ?

Fenomen nedir ve nasıl olunur yazımızda sosyal medyayı, konuyu ve hangi  kategoriler üzerine ilerlemeniz gereken durumları inceledik.

Fenomen Nedir ?

Felsefedeki fenomen anlamı ile günümüzdeki fenomen anlamı farklı algılanmaktadır.

Fenomen algılanabilir ve denenebilir olay ve nesne demektedir.  Bir olayın süreçlerinin direk iletilen deneyim aracılığıyla verilen dış özelliklerinin tümüdür.

Halk Arasındaki Fenomen Anlamı;

Yeni zamanlarda fenomen kelimesi çok kullanılmaktadır Fenomenlik bir kişiye hayranlık duyulacak kadar dikkat çekici olan bir nesne veya bir kişi anlamına gelir. Bu fenomenlik kelimesine örnek olarak Vine, Twitter, Facebook, youtube gibi sosyal medyadaki fenomenler örnek verilebilir.

Fenomen Nasıl olunur ?

Fenomen olmak, fenomen olacağınız kategoriyi seçmenize bağlıdır. Hangi sosyal medyada fenomeni olmak istiyorsanız o sitede kendinize bir profil oluşturup. Hangi kategori üstüne yoğunlaşacaksanız o kategorinin gözlemini çok iyi yapmanız gerekmektedir. Örnek olarak mizah kategorisini ele alalım mizah herkeste bulunmayan nadir özelliklerden bir tanesidir. Mizah anlatım yetkisi olmayan bir kişi başından en komik geçen duyguyu anlatmaya çalışsa bile komik olan o anıyı karşı tarafa yansıtamayabilir ki böyle kişiler herkesin hayatında vardır böyle kişiler komik olmaya çalışır fakat komik olamazlar. Fakat komik olmayan bir olayı mizah anlatımı güçlü olan bir kişi anlattığı taktirde gülmeniz kaçınılmaz olacaktır. Kategori açısından mizah zor bir kategoridir. Gözlemi çok iyi yapmanız gerekmektedir. Ve o gözlemi karşı tarafı sıkmadan kısa bir metin veya video gibi araçlar ile aktarmanız gerekmektedir.

Günümüzde fenomen olmak sadece kişiler tarafından tanınmak ve ilgi görmek dışında maddi gelir olarak’ta kullanılmakta Fenomen olan arkadaşlar vine, youtube , twitter gibi sosyal medyalarda reklam yaparak  gelir elde etmektedir. Vine uygulamasında çoğu kullanıcılar mizah kategorisinde ilerlemek istemekte fakat mizah yeteneği  kullanıcılarda bulunmadığı için açtıkları profil tutmamaktadır. Mizah üzerinde vine uygulamasından çok iyi konuma gelmiş isimler bulunmaktadır.

Örnek olarak Cem Gelinoğlu, Anıl İlter gibi mizah üzerinden iyi konumlara gelen isimler mevcuttur.

Vine fenomen olmak istiyorsanız Mizah kategorisi üstüne değil başka kategoriler üzerine hareket etmelisiniz. Bu kategorilere örnek olarak Şans oyunları tahmini, Şarkı ,enstrüman, şiir gibi kategoriler üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın