Ferritin Nedir?

Bu yazımda sizlere önemli kan hücresi olan ferritin nedir konusunu inceleyeceğiz yazımın devamında ferritin düşüklüğü, yüksekliği ve değer bozukluğundaki nedenlerini bulabilirsiniz.

Ferritin Nedir?

Ferritin vücudumuzda kanda bulunan ve vücudumuz için demir depolayan proteindir. Vücudumuzda ferritin değerini yapılan bir kan testi ile öğrenebilirsiniz. Yapılan kan testi sayesinde vücudunuza ne kadar demir depolandığını görebilirsiniz. Ferritin değerlerini belirlemek için kan testinden başka bir uygulamaya genellikle gidilmez.

Bir erkeğin vücudunda bulunması gereken normal ferritin değeri 12-300 ng/ml iken kadınlar da ise 12-150 ng/ml aralığındadır. Bu rakamların üzerin de bir ferritin sayısı çıktıysa ferittin düşüklüğü veya yüksekliği rahatsızlıklarını yaşıyorsunuz demektir. Bunun içinde en kısa sürede bir doktora çıkmalısınız. Eğer sizde ferritin ile ilgili bir rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız doktorunuz ile görüşüp kan testi yaptırmanız yeterlidir.

Ferritin Düşüklüğü Neden Olur?

Bu terim vücutta yeteri kadar demir olmadığı anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlık ise insanlarda görülen en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Vücutta demir eksikliğinin olması demek vücuda giren oksijenin yeterli bir şekilde kullanılamamasıdır. Ferritin eksikliği kişi de şiddetli baş ağrılarına ve yorgunluk gibi birçok çeşitli belirtilere neden olabilir. Ferritin eksikliği kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla görülmektedir. Ferritin düşüklüğünün bazı nedenleri bulunmaktadır bu nedenler ise;

  • Ağır Kanamalı Adet Kanaması
  • Sindirim Sistemi Kanamaları
  • Demir Eksikliği Anemisi
  • Emilim Sorunları

Bunlardan birkaçıdır. Bu rahatsızlık kontrol altına alınmadığı zaman ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu değerlerin yanında beyaz kan hücrelerinizde bir değişiklik bulunuyor ise wbc nedir konumuzu okumanızı öneririm.

Ferritin Yüksekliği Neden Olur?

Ferritin yüksekliği ise vücudun ihtiyacından fazla vücutta demir bulunduğu anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlık eklem ve mide ağrılarına neden olabilmektedir. Ferritin yüksekliği karaciğerde bulunan veya kanınızda bulunan bir rahatsızlığın belirtisi de olabilmektedir. Vücutta ferritin yüksekliğinin bazı nedenleri vardır. Bunlar ise;

  • Alkolik Karaciğer Hastalığı
  • Alyuvar Aktarımı
  • Hemokromatoz

Gibi nedenlerin yanı sıra bazı kanser türlerinde de ferritin yüksekliği görülmektedir. Bu rahatsızlığın sonucunda doktora çıkılmadığı zaman ölümle bile sonuçlanma riski mevcuttur.

Bu yazımda da sizlere ferritin nedir konusunu inceledim.

Bir cevap yazın