frelance nedir

Freelance Nedir?

Freelance Nedir?

Çevremizdeki kişilerden duyduğumuz ve internet ortamında karşılaştığımız bir kavram olan Freelance, bağımsız olarak çalışan kişiler için kullanılan bir terimdir. Bağımsız ve serbest olarak iş yürüten kişiler birer Freelancer’dır. Daha çok projeler üzerinde çalışmalar gerçekleştirilir. Çalışma alanı bir şirketin ofisi değil, daha çok kişinin kendi evinde kurduğu home ofis düzenidir. Çalışma şartlarını ve saatlerini kişi kendisine göre ayarlayabilir. Daha özgür bir şekilde çalışıldığından dolayı avantajlı bir meslek dalı olarak görülür. Ancak dezavantajları olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Freelance nedir? sorusuna cevap verdikten sonra freelance meslekler hakkında bilgi verelim.

Freelance Meslekler

  • İçerik Editörlüğü: Herhangi bir web sitesinin veya haber portalının içerik editörü olarak çalışan kişiler Freelancer olarak tanımlanır. Görevleri girilecek içeriği hazırlamak, uygunluğunu kontrol etmek ve yayınlamaktır. Girilen içerik kadar ücret alınır, bazı durumlarda kadrolu editör olunduğu için sabit maaş verilir.
  • Makale Yazarlığı: Makale yazarları da içerik hazırlar. İçerik editörlüğünden farklı olarak görevleri sadece metni yazmaktır. Metin yazıldıktan sonra sipariş sahibine teslim edilir. Ücretlendirmeleri genellikle 100 kelime başına belirlenir.
  • Grafik ve Tasarım Uzmanları: Photoshop ve çizim programlarını kullanarak çalışan kişilerdir. Logo, banner, katalog gibi tasarımlar gerçekleştirilir. Ayrıca web sitesi ve mobil uygulama tasarımları da yapılır. Zor ve zahmetli bir iş olduğu için ücretlendirmeleri genellikle yüksektir.
  • Tercüman ve Çevirmen: Yabancı dillerden Türkçe’ye veya Türkçe’den yabancı dillere çeviri yapan kişilerdir. İş alanları arasında kitap çevirileri, akademik makale çevirileri ve altyazı çevirileri bulunur.
  • Programlama ve Yazılım: Bilgisayar ve mobil uygulamalara ait programlar geliştiren kişilerdir. Veritabanı, oyun, network gibi çalışma alanları bulunur.
  • Diğer Freelance Meslekler: Ücretli öğretmenlik, fotoğrafçı, muhabir, müzisyen, bakıcı, danışman, fuar görevlisi olarak sıralanabilir. Bu meslek dalları Freelance nedir? konusuna açıklık getirmiş olacaktır.

Bir cevap yazın