Gluten Nedir

Gluten nedir yazımızda insanların yiyebileceği yemekleri (gluten diyeti), gluten intoleransı belirtileri ve bu rahatsızlığı olan kişilerin yiyebileceği yemekleri inceledim.

Gluten Nedir

Gluten, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein çeşididir. Gluten ile bağlantısı bulunan 55’i aşkın hastalık olduğu bilinmektedir ancak bu hastalıklara sahip olan hastalar, kendi hastalıklarından habersizdir. Hal böyle olunca ortaya tehlikeli sonuçlar çıkmaktadır. Gluten intoleransı diyeti yapılarak bu hastalığın önüne geçilebilir ve ciddi sonuçlar alınmadan durdurulabilir. Bunun için beslenme programınızı düzenli olarak uygulamalı ve uzman bir hekime danışmalısınız. Gluten intoleransı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, hastalığın gidişatını değiştirmek adına oldukça önemlidir. Bunun için yazımızın devamına bakabilirsiniz.

Gluten alerjisi belirtileri sıralamasında ilk olarak hazımsızlığı ve mide şişkinliklerini söyleyebiliriz. Aynı zamanda diyare de bir belirtidir. Ayrıca kabızlık ta gluten intoleransı belirtisi olabilir.

Yukarıdaki belirtilerin haricinde kolların arasında ve bacaklarda görülen noktaları gösterebiliriz. Bu belirtide vücut tavuk derisi gibi olabilir.

Gluten İntoleransı Belirtileri

Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik bir diğer belirtiler arasında gösterilebilir. Bu tür durumlarda gluten alerjisine belirti olabilir. Bu belirtileri sizdede var ise doktorunuza baş vurmadan kendinize teşhis koymayınız.

Çok sıklıkla gerçekleşmese de yaşanan baş dönmeleri ve denge kaybı, bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir. Diz, kalça ve eklemlerde oluşan şişkinlikler gluten intoleransına belirti olabilir. Bunun yanında migren tipi baş ağrıları hastalığın belirtisi konumunda olabilir. Tüm belirtiler görülen gluten intoleransı neler yiyebilir diye soruyorsanız, cevap olarak içerisinde gluten bulunmayan gıdalar verilebilir. Bunun için içeriğinde gluten bulunmayan gıdaları yazımızın devamında bulabilirsiniz. Örnek olarak; saf zeytinyağını, yumurtayı, balığı gösterebiliriz.

Gluten intoleransı hastalığını anlayabilmek için öncelikle eliminasyon diyeti uygulayabilirsiniz. Bu diyetin asıl amacı, gluten içeren gıdaları hayatınızdan en az 2-3 hafta çıkarmaktır. Bu sayede hayatınız normale dönebilir. Diyeti uyguladıktan sonra problemleriniz halen daha devam ediyorsa, kesinlikle uzman bir doktora görünmelisiniz. Aksi takdirde problemleriniz artarak devam edebilir. Ayrıca gluten intoleransı olan bireylere uygun gıdalar hakkında bilgi almak için yine yazımızın devamına bakabilirsiniz. Yiyebileceğiniz besinleri burada göreceksiniz. Gluten diyeti yapmadan önce uzman doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Sitemizdeki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır.

  • Yumurta,
  • Balık,
  • Marul,
  • Salata,
  • Beyaz lahana,
  • Ispanak,
  • Brokoli,
  • Karalahana

Gluten Nedir yazım da sonuna geldim. Dilinizin renginde bir sarılık görüyorsanız dil sararması neden olur yazımı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın