Görev Nedir, Görev Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Görev Nedir, Görev Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Kişilerin belli bir ücret karşılığında ya da üzerlerine düşen sorumluluk gereği yapmakla yani yerine getirmekte yükümlü oldukları işlevlere verilen isimdir görev.

Dilimizde yer alan kelimeleri anlam bakımından değerlendirdiğimizde, onların eş anlamlı karşılıklarının ve zıt anlamlı karşılıklarının olduğunu görürüz. Bazı sözcüklerin eş anlamlı karşılıkları varken zıt anlamlıları olmayabilir. Aradığınız kelimelerin eş ve zıt anlamlı karşılıklarının olup olmadığını anlamlisi.org adresinden öğrenebilirsiniz. Mesela görev kelimesinin eş ve zıt anlamları için http://gorev.anlamlisi.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sayfada aynı zamanda kelimenin cümle içinde kullanım örnekleri de yer almaktadır.

Kelimelerin anlamları itibariyle eş ve zıt anlamlı sözcükleri bulunmaktadır. Ancak bazı kelimelerde eş anlamlı kelimeler bulunurken zıt anlam karşılığı bulunmayabilir. Görev kelimesi de eş anlamı bulunan fakat zıt anlamı bulunmayan kelimeler arasında yer almaktadır.

‘’Yaptığınız görevin devir teslimi bir saate kadar bitecek’’ cümlesinde geçen görev kelimesi yerine eş anlam ifade eden diğer kelimeler de kullanılabilmektedir.‘’ yaptığınız hizmetin/ vazifenin’’ devir teslimi bir saate kadar bitecek’’ cümlesi ile görev kelimesi yerine eş anlamlı kelimeleri kullanılabilir. Günümüzde görev kelimesi yerine en çok kullanılan eş anlamlı sözcükleri hizmet, işlev ve vazife kelimeleridir.

İnternetin en gelişmiş sözcük anlamı sorgulama sitesi olan anlamlisi.org adresinde bilgiye kolayca erişmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Basit anlatımıyla, kafa karıştırmayan açıklamaların yer aldığı bu adresimizde, bir sözcüğün cümle içinde nasıl kullanıldığına pek çok örneğe ulaşabilirsiniz. Ödevlerinize büyük katkı sağlayacak anlamlisi.org platformuna siz de davetlisiniz. Görevi günlük yaşamımızda sıkça duyar veya kullanırız. Farklı anlamlara gelen görev kelimesi her şeyden önce bir kişinin veya nesnenin yaptığı vazifeye, fonksiyonuna verilen addır. Bununla birlikte görev, bir kişi veya nesne tarafından yapılan veya yapılması beklenen eylemi ifade etmek için kullanılır.

“Sınıf başkanlığı görevini başarıyla yerine getirdi.”

“Bu konuda bana düşen görev neyse yapmaya hazırım.”

“Öğretmenin görevi başarılı bir gelecek nesil yetiştirmektir.”

“İnsanlara yardımcı olmayı kendine görev bilmiş.”

“Elektrik düğmesinin görevi ışığın açıp kapamaktır.”

Görev, bedenimizdeki organların yaptıkları işleri belirtmek için kullanılabilir. Bununla birlikte görev, resmi anlamlarda kullanılabilir. Görev kelimesiyle detaylı bilgiye ulaşmak ve daha çok örnek cümle görmek isteyebilirsiniz.

On binlerce kelimenin detaylı açıklamasının yer aldığı anlamlisi.org adresinde yer alan arama kutucuğunu kullanarak görev gibi istediğiniz kelimeleri öğrenme şansını el de edebilirsiniz.

Bir cevap yazın