HCT Nedir

HCT nedir yazımızda hct yüksekliği, hct düşüklüğü, hct değeri ve hct nedir konusunu inceledik. HCT değeri rahatsızlığınız bulunuyor ise bu yazımızı okuyabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan kesinlikle kendinize tedavi uygulamayınız.

HCT Nedir

Hematokrit (HCT), vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerine ait hacim yüzdesini gösteren bir değerdir. Eritrosit adıyla da kullanılan bu hücrelerin görevi, vücuda yeteri kadar oksijen aktarımını yapmaktır. HCT değeri kaç olmalıdır?

HCT Değeri Kaç Olmalıdır

HCT değerleri bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu faktörler arasında; yaş, cinsiyet, gebelik durumu, yaşanılan yerdeki rakım seviyesi ve test yöntemleri yer almaktadır. En çok tercih edilen testler üzerinden belirlenen değerler şunlardır:

  • Yedi doğan bebeklerde: %55 ile %68 arası
  • Bir yaşını doldurmuş olan bebeklerde: %29 ile %41 arası
  • 10 yaş civarında: %36 ile %40 arası
  • Yetişkin erkeklerde: %42 ile %54 arası
  • Yetişkin kadınlarda: %38 ile %46 arası
  • Gebelerde: %34 ile %46 arası
  • Rakımı yüksek olan yerlerde yaşayan erkek ve kadınlarda: %45 ile %61 arası

Değerlerin %7’lik bir sapma/değişim seviyesi bulunmaktadır.

HCT Düşüklüğü

HCT düşüklüğü belli başlı belirtilere sahiptir. Halsizlik ve enerji kaybı yaşamak, ayrıca nefes darlığı çekmek HTC’nin düşük olabileceğine işarettir. Nedenleri arasında; aşırı miktarda alkol tüketimi, alınan kemoterapi, B 12 vitamininden doğan eksiklik, yetersiz beslenme, alyuvar üretiminin durma noktasına kadar gelmesi, dalakta görülen büyüme gibi faktörler yer almaktadır.

HTC’nin düşük olması, kişinin sürekli yorgun hissetmesi gibi bir soruna neden olabilmektedir. Düzensiz nabız atışlarına ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Tedavi sürecinde doğru beslenme çok önemlidir. Et ve balık ürünlerine yönelmek gerekecektir. Ayrıca süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Folik asit üretimini arttıracak bazı destekler kullanılabilmektedir. Haftada en beş gün yapacağınız düşük tempodaki egzersizler sayesinde, alyuvar üretiminde hızlanmalar görülecektir.

HCT Yüksekliği

HCT yüksekliği yaşanan bir kişide halsizlik, başın sürekli ağrıması, ciltte yaşanan kaşınmalar gibi belirtiler oluşabilmektedir. Değerin yüksek çıkmasına neden olan durumlar arasında; yeterli seviyede sıvı ve oksijen alınamaması, kalp hastalıkları, uyku apnesi, Koah kaynaklı kalp sorunları gibi faktörler yer almaktadır.

Diğer kan değerleri yazılarımız olan plt nedir, wbc nedir, rbc nedir ve crp nedir makalelerimizi inceleyerek. Diğer kan değerlerinizin ne hastalıklara sebep olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın