Hiperlipidemi Nedir

Bu konumda kanda oluşan bir rahatsızlık olan hiperlipidemi nedir konusunu ve hiperlipidemi hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Kanda bulunan yağın miktar olarak artmasıyla görünen bir hastalık olan hiperlipidemi hastalığı nedir? Hiperlipidemi hastalığının ne olduğunu, nasıl görüldüğünü ve tedavi yöntemlerini anlatacağız. Yazımızın devamında birbirinden farklı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Hiperlipidemi Nedir

İnsan vücudunun her hücresinde bulunan kolesterol, aslında ana yağdır. Kolesterol hücre zarında bulunan testosteron ve östrojen yapımında kullanılmaktadır. Karaciğer tarafından üretilirken; et, süt ve yumurta gibi ürünlerden de kolesterol alınmaktadır. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan kolesterol, vücutta fazla miktarda bulunduğu zaman oldukça zararlı olabilmektedir. Ayrıca kalp hastalığına da yok açabilmektedir. Kalp rahatsızlıklarından gerçekleşen ölümlerin büyük çoğunluğu kolesterol kaynaklıdır. Kolesterol fazlalığı da hiperlipidemi hastalığına sebebiyet vermektedir. Hiperlipidemi nedenleri sorusunun en güzel cevabıdır kolesterol fazlalığı. Ana yağın çok fazla miktarda bulunması bu hastalığı doğurur. Risk faktörleri ve bazı etmenler de bir araya gelince hastalıkta görülen şikayet artar. Peki hiperlipidemi belirtileri nelerdir?

Hiperlipidemi hastalığı, aterosklerotik plak kan akımının azalmasına neden olmadığı sürece belirti göstermez. Eğer kan akımını azaltıyorsa 2 farklı belirti görülebilir. İşte onlar…

Hastalık ilerledikçe damar duvarı büyür ve tıkanıklığa yol açar. Bu durum sonucunda ortaya anjina dediğimiz sıkıntı hissi çıkar. Bu sıkıntı göğüste sıkışma olarak görülür. Anjina durumu strese ve egzersize bağlı olarak ortaya çıkar. Göğüs ağrısı olarak adlandırılabilir. Genellikle çene ve sol kol bu ağrıdan etkilenir. Beyin damarlarının sıkışması ve daralması ise felçlere, bilincin gitmesine ve bayılmalara neden olabilir. Ayak damarlarının daralması ise yürüme sıkıntılar görülebilir ve ayakların ağrıdığı hissedilebilir.

Diğer bir Hiperlipidemi belirtileri de damar duvarlarının yırtılması sonucunda ortaya çıkar. Damar tıkanır ve içeride kan pıhtısı oluşur. Bu da kalp krizleriyle beraber ölümlere neden olabilir. Beyin damarlarının tıkanması ve pıhtı oluşturması felçlere yol açabilmektedir. Peki hiperlipidemi tedavisi nasıl yapılır ve nasıl seyreder?

Hiperlipidemi Tedavisi

Kolesterolün fazla olması nedeniyle olan bu hastalığın tedavisi, öncelikli olarak diyetle başlar. Yapılan diyetler kolesterol alımını kısıtlamaya yöneliktir. Daha sonraki süreçte diyet daha da artırılır ve kolesterol alımı daha da az seviyeye çekilir. Doymuş yağ oranı da kontrol altına alınır. Tüm doymuş yağlar kolesterolü artırdığı için alımı kontrollü olmalıdır. Diyetin etkili olmadığı Hiperlipidemi hastalığı, bu kez ilaç tedavisi ile iyileştirilmeye çalışılır. İlaç tedavisi uzman doktorlar tarafından önerilir ve uygulanır. Bu konuda kesin olarak gerçek doktorlar tarafından söylenebilir.

Uyarı: düzenli olarak check-up yaptırmak sağlığınız açısından oldukça önemli olacaktır. Eğer bu hastalığa sahipseniz kesinlikle üzerine düşmelisiniz.

*Doktorunuza danışmadan kendinize bu bilgiler ile teşhis koymayınız. Sağlık ile ilgili konuları site arayüzlerin’den sadece bilgi edine bilirsiniz.

Hiperlipidemi nedir ve belirtileri nelerdir yazımın sonuna geldim. Amip hakkında detaylı bilgi almak için amip nedir yazımı okumanızı tavsiye ederim.

One comment

Bir cevap yazın