Kanlı İshal Neden Olur?

Kanlı ishal Neden Olur?

Kanlı ishal aslında çoğu kişi de görülebilen bir ishal türüdür. Bu ishal türüne amip bakterisinin bir çeşidi neden olmaktadır. Bu ishal türüne amipli ishal türü de denmektedir. özellikle sıcaklığın 25 derece ve üstü olan bölgelerde yaşayan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Her yaştaki kişi bu hastalığı yiyecek ve içeceklerden kapmaktadır. Özellikle çevrede bulunan hamam böcekleri ve sinekler bu rahatsızlığı yapan amip çeşidi taşımaktadır. Bunun yanı sıra bu ishal türü başka ciddi rahatsızlığın bir belirtisi de olabilmektedir. Bu yüzden en kısa süre içinde doktora çıkılması gerekmektedir. Bundan dolayı kanlı ishal neden olur sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Halk arasında ishal hastalığına da cırcır adı verilmektedir. cırcır tedavisi ve belirtilerini burada bulabilirsiniz.

Kanlı ishal Nedenleri

Kanlı ishal rahatsızlığının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler ise;

  • Vücudun makat bölümünde çatlak veya kanama
  • Mide de veya bağırsakta bulunan ciddi yaralar
  • Bağırsak tıkanıklığı
  • Kolon kanseri
  • Kabızlık
  • Bağırsakta ve midede oluşan iltihaplanmalar
  • Gıda zehirlenmesi
  • Kalın bağırsak sarkması
  • Mide varisleri
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi

Bunlar gibi daha birçok neden bulunmaktadır. Rahatsızlığınızın neden olduğunu öğrenmek ve daha ciddi rahatsızlıklar geçirmemek adına en kısa süre doktora gözükmelisiniz. yukarıdaki belirtiler sadece cırcır hastalığındaki belirtiler değildir. Farklı bir rahatsızlığınızda olabilir bunun için hekime başvurmanız gerekmektedir.

Kanlı ishal Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın kuluçka dönemi 1 ve 4 ay içerisinde değişiklik göstermektedir. Eğer ki hastalığınız su ile bulaşmışsa daha şiddetli ve daha kısa süre içerisinde belirtileri görmeye başlarsınız. Kanlı ishal belirtilerinde bu rahatsızlığa sahip kişide en çok görülen belirtiler hızla kilo kaybı, iştahsızlık, kusma ve yüksek ateştir. Bu belirtilerde sizlerde varsa kendinizde tam olarak emin değilseniz bir hastaneye başvurmanızda fayda bulunmaktadır.

Kanlı ishal Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisinde en çok terasiklin ve metranidazol grubunda bulunan ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaç almayınız. Bu yazılar sadece tanıtım ve bilgi amaçlıdır. Genel olarak tedavi süresi 10 gün sürmektedir fakat bu vücudun tedaviye verdiği cevaba göre de değişmektedir. Eğer ki bu rahatsızlık kalın bağırsak dışına çıktıysa ilaç tedavisi uygulanmaz ve hastaya en kısa içinde cerrahi işlem uygulanır.

Dizanteri hakkında bilgi almak istiyorsanız dizanteri nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın