Kara Delik Nedir Ve Nasıl Oluşur ?

Kara Delik Nedir Ve Nasıl Oluşur yazımda  kara deliğin çekim gücünü karadelikten geçildiğinde zaman farkının olup olmadığını ve kara delik nasıl oluşur konusunu inceledim.

Kara Delik Nedir Ve Nasıl Oluşur?

İçinde bulunduğumuz evren çok büyük, anlaşılması zor ve karanlık yanlarıyla korkutucu. Milyarlarca galaxyden oluşan bu evrende  insanın ne kadar küçük olduğunu bilmesi ve sürekli hatırlaması yeterlidir. İnsanların göremediği ve günümüzdeki teknoloji ile bile ulaşamadığımız. Her şeyi içlerine çekip paramparça eden kara delikler mevcut.

Kara delikler hiçbir gözlem aleti ile görüntülenemeyen etraflarında meydana  getirdikleri değişiklikler ile fark edilebilen uzay sağılarıdır. Bir kara deliğin önemli özelliği gezegenleri ve yıldızları kedi içine çekerek büyük bir baskı ile yutarak yok etmektedir.

Kara Delik Nasıl Oluşur?

Bir hipoteze göre güneşten daha büyük dev bir yıldız ömrünün sonuna geldiğinde büyük bir patlama geçirir yıldız güneşin parlaklığından yaklaşık olarak 100 milyon daha fazla ışık saçan ve süpernova olarak adlandırılan bu patlama esnasında dış kısımlarını uzaya doğru atan ve çekirdeği kendi içinde büyük bir sıkıştırmaya başlar. Bir süre sonra yıldızın içi çok fazla sıkışmaya başlar çekirdeğini oluşturan madde maddelik özelliğini kaybeder. Dünya bu oranla sıkıştırılsaydı insan avucuna sığabilecek kadar küçülürdü.

Dünyamızdan milyonlarca kat büyük olan bu yıldız birkaç km alana sıkıştığında çok yüksek bir yoğunluğa ulaşmış olur. Böylece bu yıldızın bir zamanlar 10 larca gezegeni yörüngesinde tutan çekim kuvveti artık bir noktada tek bir güç olarak topladığı için yıldız yakınındaki her şeyi içine doğru çekip yok eden bir kara deliğe dönüşmüş olur. Bu durumda kara delik etrafındaki yıldızları, gezegenleri ve kendisinden küçük olan kara delikleri yutarak daha da büyür. Ayrıca kara deliğin içindeki çekim kuvveti çok fazla olduğu için zaman burada dünyadakine kıyasla daha yavaş akar.

Bir cisim kara deliğin merkezine ne kadar yakında kara delik o cismi daha güçlü çeker. Kara deliğin içine girdikten sonra hiçbir şeyin çıkamadığı olay ufku denilen bir bölge bulunmaktadır. Bu bölgede saniyede yaklaşık olarak 300 bin km hıza sahip olan ışık bile kaçamaz. Kara delikler ışığı yuttukları için karanlıktırlar görünmezler bu nedenle kara delik ismi verilmiştir. Kara delikler dünyaya bir tehdit oluşturamayacak kadar uzak mesafelerdedir.

Kara delik nedir ve nasıl oluşur yazımın sonuna geldim.

Bir cevap yazın