Kreatinin Nedir?

Bu yazımızda kreatinin nedir konusunu ele almaya çalıştım bu konumda kanda olan bir değer ile ilgili kanda olan kreatinin normal değerini, yüksekliği ve düşüklüğünü inceledim.

Kreatinin Nedir?

Omurga kemiğinde doğal olarak oluşan ve kaslardaki bulunan hücrelerin yağlarını enerjiye döndüren organik bir asittir. Bu asit vücutta karaciğerde ve böbrekte sentezlenir. Bundan sonra vücuttaki iskelet kaslarına, kalbe, beyne ve diğer dokulara ulaştırılır ve kısa süre sonra böbrekler yoluyla idrar ile vücuttan dışarı atılır. Yaptırılan bir kan testinde kreatinin değerleri böbreklerin ne kadar sağlıklı çalıştığını göstermektedir.  Eğer ki herhangi bir kreatinin düşüklüğü veya yüksekliği söz konusu ise böbreklerde bir rahatsızlık olduğunun belirtisidir.

Normal Kreatinin Değerleri

Erkek ve kadınlara göre vücutta bulunan kreatinin değerleri değişiklik göstermektedir. Böbrekleri sağlıklı çalışan bir erkeğin kreatinin değerleri 0,7-1,3 mg/dL aralığında olmalıdır. Kadınlar da ise 0,6-1,1 mg/dL aralığında olmalıdır.

Kreatinin Yüksekliği

Kreatin değerlerinin normalden yüksek olmasıdır. Bu rahatsızlığın görüldüğü kişilerde genel olarak hiçbir belirti görülmese de bazı kişilerde nefes darlığı, güçsüzlük, yorgunluk, mental bulanıklık gibi belirtiler gözükmektedir. Vücutta kreatini yüksekliğinin ise birçok nedeni vardır bunlar bazıları ise şöyledir;

  • Böbrek yetmezliği ve böbreğe giden kan akışının azalması
  • İdrar yolu tıkanıklığı
  • Çeşitli kas hastalıkları
  • Hamilelik sırasında çıkan bazı problemlerde

Bu rahatsızlık genel olarak yüksek tansiyon ve diyabete bağlı böbrekler de oluşan bir rahatsızlığın belirtisidir. Bu hastalığın tedavisi için kesin bir şey demek pek mümkün değildir. Çünkü doktorunuz bu rahatsızlığın neden olduğunu belirledikten sonra tedavi yöntemini söyleyecektir.

Kreatinin Düşüklüğü

Vücudunuzda  kreatinin düşüklüğü böbreklerde oluşan bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Ancak genede oldukça dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kreatinin düşüklüğü ileriki yaşlarda daha sık görülmektedir. Nedeni ise yaş ilerdikçe azalan kas kütleleridir. Vücutta kreatinin düşüklüğünün birçok nedeni bulunmaktadır. Nedenler ise şöyledir;

  • Yaş
  • Hamilelik
  • Kas kütlesindeki düşüş
  • Karaciğer hastalıkları
  • Diyetten kaynaklı protein eksikliği

Kreatinin düşüklüğü genel olarak ciddi bir rahatsızlık olarak görülmese de bazı zamanlar oldukça ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Eğer uzun bir süredir bu rahatsızlığı yaşıyorsanız doktorunuzun gözetimi altında bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalık teşhis edildikten sonra ilaçlarla giderilebilecek bir sebepten dolayı ise ilaç tedavisine başlar ama eğer kas sistemiyle alakalı bir sorun var ise fizik tedavi uygulamasına geçer. Fizik tedavi sürecinden sonra tekrar test yaparak gerekli verilere ulaşır. Eğer bu rahatsızlığa sahip bir hasta iseniz her hastalık gibi buda ihmal etmemeniz gereken bir rahatsızlık.

Bu rahatsızlığınızın yanı sıra mhc değerleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız. Mhc nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın