Küçük Bir Ev Nasıl Düzenlenir? Eviniz İçin Pratik İpuçları

Küçük bir evde ya da bir stüdyo dairede yaşıyorsanız, her şey için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak için; evinizin her köşesinden en iyi şekilde yararlanmanız gerekiyor. Bu yazıda, evinizin tarzından ödün vermeden kullanım alanını en üst seviyeye çıkarmak için kullanabileceğiniz pratik ipuçları bulabilirsiniz!

Kilerinizi Sergileyin

Evinizde kiler için yer yok mu? Sorun değil! Un, şeker, pirinç gibi kuru malzemelerden oluşan mutfak malzemelerinizi büyük sepetlere koyarak, mutfakta yardımcı bir raf sistemi kullanabilirsiniz.

Merdiven Altlarını Değerlendirin

Eğer evinizde merdiven varsa, merdiven altları harika birer depolama alanıdır. Genellikle göz ardı edilen bu kısımlar, evdeki kullanım alanını en üst düzeye çıkarmak isteyenler için akıllı bir çözüm yaratır.

Akıllı Mobilyalara Yatırım Yapın

Altında baza bulunan bir yatak, yatak odalarına geniş bir depolama alanı ekler. Her yatak odasında kullandığınız düşünüldüğünde, ciddi bir ek depolama alanı elde etmiş olursunuz; ayrıca kesinlikle dağınık görünmüyorlar.

 

Büyük Koltukları Küçük Olanlarla Değiştirin

Evet, büyük bir koltuğun çok şık göründüğünü biliyoruz; ancak küçük bir oturma odanız varsa, iki kişilik bir koltuk ve onu tamamlayan birkaç tekli koltuk kullanmak, küçük bir alanın daha ferah görünmesine yardımcı olur.

İşlevsel Mobilyalar Kullanın

Yukarıda verdiğimiz mobilya örneğinde olduğu gibi, işlevsel mobilyalar, küçük evlerde, kullanım alanını en üst seviyeye çıkartır. Burada yapabileceğiniz en iyi şey, 2 ya da daha fazla şekilde kullanım seçeneği sunan mobilya ürünlerine yatırım yapmaktır. Altında depolama alanı olan bir koltuk ya da açıldığında yemek masasına dönüşen bir sehpa kullanabilirsiniz.

Depolama Alanlarının Her Bir Santimini Kullanın

Mutfakta pişirme malzemelerinizi, duvara monte edilmiş bir rafın üzerine konumlandırarak; küçük bir mutfakta verimliliği en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu raflarda; mutfak havlularına, tencere tutuculara, lastik eldivenlere, süngerlere ve diğer araç-gereçlere yer verebilirsiniz.

Perdeleri Mümkün Olduğunca Yukarı Asın

Odanızda daha yüksek algısı yaratmak için, perdeleri mümkün olduğunca tavana yakın konumlandırın. Bir oda, mükemmel bir şekilde dekore edilmiş olsa bile, kısa görünen perdeler hala sıkışık ve rahatsız edici bir görüntüye neden olabilir. Ayrıca dikey çizgiler barındıran uzun perdeler de odanızda daha geniş bir görünüm algısı yaratacaktır.

 

Bir cevap yazın