Kurdeşen Nedir

Halk dilinde kurdeşen olan kurdeşen nedir yazımda bulaşıcı bir hastalık olup olmadığını, kurdeşen dökmek, kurdeşen hastalığının belirtilerini inceledim. Bu hastalığı tıp dilinde ise ürtiker adı verilmektedir.

Kurdeşen Nedir

Tıpta kullanılan adıyla ürtiker olan ve halk arasında kurdeşen denilen hastalık, cilt üzerinde kızarıklar görülerek çıkan kabarıklıklardır. Kurdeşen bulaşıcı mı sorusunun cevabını vereceğimiz yazımızın devamında, kurdeşen tedavisinden, belirtilerinden ve nasıl ortaya çıkışından bahsedeceğiz. Son derece yararlı olacak yazımızın içeriğine göz atarak altın değerinde bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Uyarı: Bu yazımızda verdiğimiz bilgiler tamamen tanı ve belirti amaçlıdır. En iyi tedavi doktorunuz tarafından uygulanacaktır. Bu nedenle tedavi için lütfen uzman bir doktora danışınız.

Kurdeşenin oluşturduğu kızarık kabarıklıklar kalem ucundan küçük, çorba kasesinden büyük olabilir. Büyüklüğü tamamen belirtilere ve hastalığın nedenine kalmıştır. Aynı zamanda bünyenin zayıflığı ve sağlamlığı ile doğru orantılıdır. Kurdeşen kabarcıkları vücut üzerinde birleşebilir ve daha büyük kızarıklıkları oluşturabilirler. Kurdeşen kabarcıkları genel olarak 1 gün içerisinde geçmektedir. Ertesi gün tekrar etme olasılığı da vardır. Genel olarak bir buçuk ayı geçen kabarıklarda kronik kurdeşen rahatsızlığı olarak adlandırma mümkün olacaktır.

Kurdeşen belirtileri olarak deride oluşan pembe kabarcıkları, kaşıntı hissini, yanmayı ve ağrıyı gösterebiliriz. Bir noktada çıkan ve kaybolan döküntüler, bir süre sonra farklı bir noktada belirebilirler. Bu durum hastalığın belirtileri ile alakalıdır. Kurdeşen alerjik olarak kendini bünyede gösterebilir. Bu tür kurdeşene geçici kurdeşen döküntüleri diyebiliriz. Döküntüden bahsetmişken, kurdeşen dökmek nedir? Kurdeşen nasıl dökülür? Bu sorunun cevabını arıyorsanız ve gerçekten öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamı tam size göre olacaktır. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kurdeşen Dökmek

Kurdeşen dökmek toplumda bulaşıcı bir rahatsızlık olarak görülebilir. Hatta dokununca farklı kişilere de bulaşacağı düşünülebilir ancak durum sanıldığı gibi değildir. Kurdeşen bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle dokunan kişilere bulaşmaz. Çok farklı nedenler ötürü ortaya çıkabilir. Alerjik nedenlerden ötürü oluşan kurdeşen döküntüleri, gıda maddesi içeren besinlerden, yumurtadan, balıktan, et ve et ürünlerinden ve içerisinde gıda boyası olan ürünlerden dolayı görülebilir. Gıdaların neden olduğu akut kurdeşen sıklıkla görülür. Tedavi olarak akut kurdeşen ve kronik kurdeşen olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Akut kurdeşen cildiye hekimi tarafından basit müdahaleler ile geçirilebilir. Çok kısa süreli bir rahatsızlık olduğu için tedavisi de bir o kadar kısa sürecektir. Basit müdahaleler bu problemi kökten halledebilir.

Kurdeşen (ürtiker) Nedir yazımın sonuna geldim. Çoğu insanın duymuş olduğu gut hastalığı yazımı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın