Lipaz Nedir

Lipaz nedir yazımda kan hücrelerinde bulunan lipaz değerinin düşüklüğünü, yüksekliğini ve kandaki ortalama değerinin kaç olduğunu inceledim.

Lipaz Nedir

Lipaz (LPS) pankreasın ürettiği bir enzim çeşididir. Bu enzim ince bağırsağa aktarılır. Besinlerden alınan yağların sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca vücut bu sayede yağları daha rahat emebilmektedir. Lipaz üreten organlar arasında; karaciğer, dil, mide ve bağırsak yer almaktadır.

Lipaz Değeri Kaç Olmalıdır

Lıpaz değerleri vücutta bir denge oluşturur. Standart değerleri bulunmaktadır. Lipazın değerleri normal olarak litre başına 10-140 birim arasında bulunmalıdır. Ölçüm tekniği olarak farklı bir teknik kullanılırsa 0.17-2.3 mckat/L değeri bulunmalıdır. Lipaz değeri kaç olmalıdır soruna cevap olarak bu yanıtlar verilebilir.

Lipaz Düşüklüğü

Sağlık bir kişide lipaz düşüklüğü bulunabilir, bu normal bir durumdur. Ancak olması gereken seviyelerde lipaz değeri bulunamazsa, sağlık açısından problem yaratabilmektedir. Lipazın düşmesine sebep olan bazı faktörler bulunmaktadır. Pankreasın lıpaz üretimini sağlayan hücreler hasar aldıysa, lipaz düşüklüğünün sebebi hasarlı hücrelerdir. Genetik etkenler de lipaz düşüklüğüne yol açabilmektedir. Kistik fibroz adındaki kalıtsal hastalık sonucunda, sıvı üretimi yapan hücrelerde salgı kalınlaşmaktadır.

Lipaz Yüksekliği

Yapılan testler sonucunda kişide lipaz yüksekliği gibi bir durumla karşılaşılabilir. Bunun sebebi muhtemelen pankreasın çalışma sisteminde karşılaştığı aksaklıklardır. Sindirim sistemi ile ilgili problemler varsa, lipaz yüksekliğinin bir diğer nedeni de bu olabilir.

Pankreas iltihabı, pankreas kanseri, pankreas yollarının tıkanması gibi sorunlar lipaz seviyesini normal değerlerinden yukarıya taşımaktadır. Pankreasın çalışma dengesi bozulduğu için yüksek miktarda lipaz üretimine gidilir.

Bağırsağın tıkanması gibi bir durumda, lipaz paz üretimi yükselebilir. Bağırsak iltihaplanmaları, bağırsağın kan dolaşımını yerine getirememesi, bağırsağın düğüm haline gelmesi, kasıkta oluşan fıtık, tümör ve böbrek ile ilgili hastalıklar lipaz seviyesini yükselten faktörlerdir. Ayrıca bazı ilaçların yan etkisi olarak lipaz değeri şaşabilir. Uyuşturucu kullanımı sonrasında lipaz değerlerinin yükseldiği uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Yüksek miktarda alkol kullanımı sonrasında yine lipaz değerinde değişimler gözlenmektedir. Sitemizdeki bu bilgiler bilgilendirme amaçlıdır doktorunuza danışmadan kendinize tedavi uygulamayınız.

Lipaz nedir yazımında sonuna geldim. Kandaki trombosit değerlerinizde bir düşüklük veya yükseklik söz konusu ise plt nedir yazımı okuyarak detayları öğrenebilirsiniz.

One comment

Bir cevap yazın