Makale Özgünlük Kontrolü

Makale özgünlük kontrolü yazımızda yazdığınız makalelerin başka sitelerde kopya içerik olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. makale özgünlük testi için tıklayınız.

MAKALE ÖZGÜNLÜK KONTROLÜ

İnternetin olmazsa olmazlarından biri olan makale, sitenizin birçok anlamda en üst sıralara çıkmasına yardımcı olan etmen görevini görür. Ancak tek başına makale paylaşımı yapmak bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Bunları en az birer resim ile desteklemeli, cümlelerinizin etkili yerlerinde vurgu yapmalı, okuyucunun dikkatini dağıtmamalı, madde işaretleri ile yazıya soluk aldırmalı, alt başlıklar kullanarak sanki daha önce hiç anlatılmamış şeyi anlatıyormuşcasına his uyandırmalı ve en sonunda makale özgünlük kontrolü yapmalısınız. İşin Seo kısmını söylememize gerek dahi yoktur. Makalelerin özgün yazılabilmesi için tüm bu kurallar dikkate alınmalıdır. Peki makale özgünlük kontrolü ne işe yaramaktadır? Makale özgünlük kontrolü nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızın devamında kolay anlaşılabilir şekilde bulabilirsiniz.

MAKALE ÖZGÜNLÜK KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

  • Öncelikle elinizde alıntı olmayacak şekilde, tüm kurallara uygun olan bir makale olması gerekir. Bu makalelerin özgünlük kontrolüna başlamadan önce eksik olup olmadığından emin olmanız daha sağlıklı bir tarama için gereklidir.
  • Makale özgünlük testi yapabilmek için internet üzerinde onlarca site ve program bulabilirsiniz ancak bunların çoğu eski ve işlevini tam yerine getiremeyecek niteliktedir. Dolayısıyla sizler en çok tercih edilenleri bulmalı ve bu anlamda işini en iyi yapanlara yönelmelisiniz.
  • Özgün makale kontrolü için bir sitede bulunan tarayıcıya dosya olarak metinlerini aktarabilirsiniz. Buralarda sizlerin yazılarınız Google üzerinde birebir aranır. Bulunan sonuçlar sayfanın alt kısmında sizlere test sonuçları halinde gösterilir. Burada yeşil yazıyla Unique yazıyorsa aranan kelimenin özgün, kırmızı yazıyla Plagiarized yazıyorsa kopya olduğunu belirtmektedir.
  • Makale testi tam olarak bittiğinde sizlere elinizdeki yazının yüzde kaç özgün olduğu rapor halinde sunulmaktadır. Burada aynı zamanda kopya olarak algılanan kelimeler sizlere gösterilir. Artık amacınız kopya saylanan kelimelerin veya cümlelerin özgün hale getirilmesidir.
  • Makale testinde %100 özgün sonuç almak oldukça önemlidir. Aksi takdirde tam olarak özgün sayılmayan makaleler Google üzerinde sıralamaya dahi giremeyebilir. Bazı durumlarda en üstlere kadar çıksalar bile bu durum oldukça kısa sürecektir. Bu nedenle makale özgünlük testi oldukça önem taşımaktadır.
  • Makale özgünlük kontrolünü dosyalarınız içinden kopyala yapıştır yaparak da sorgulayabilirsiniz. Burada kopya olarak algılanan cümleler/kelimeler varsa sizlere bu yazıların nerelerde birebir geçtiğini gösterecek sonuçlar da belgelenir. Böylece kesin olarak özgün makale ortaya çıkarmanız sağlanır.

Makale özgünlük testi için Tıkayınız.

Bir cevap yazın