Malabsorbsiyon Sendromu Nedir

Malabsorbsiyon sendromu nedir konumda sizlere insan vücudundaki sindirim sitemi ile ilgili oluşan malabsorbsiyon sendromunun belirtilerini ve nedenlerini anlatmaya çalıştım. Bu hastalıkla birlikte oluşan emilim bozuklukları belirtileri hakkında bilgi almak içinde yazımı okuyabilirsiniz.

Malabsorbsiyon Sendromu Nedir

Vücudumuza aldığımız birçok besin maddesi sindirime ve emilime uğrar. Bu emilim ve sindirim hareketleri bazı durumlarda yetersiz seviyede gerçekleşebilirler. İşte, bir veya daha fazla besin maddesinin vücutta sindirilmemesi veya emiliminin yetersiz gelmesi Malabsorbsiyon sendromu oluşturur. Bu hastalığın Türkçe adı da emilim bozukluğudur. Peki Malabsorbsiyon sendromu nedir? Malabsorbsiyon sendromu nasıl tedavi edilir? Bu konu hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve en doğru bilgileri almak istiyorsanız, yazımızın devamına bakabilirsiniz. Kesinlikle emilim bozukluğu hakkında en işe yarar bilgileri yazımızın devamında bulacaksınız.

Vücudumuz için enerji niteliği taşıyan besinler, ilk olarak vücudumuza ağızdan girer ve sindirim ilk olarak ağızda başlar. Buradan mide, bağırsak ve yüzeyi saran hücrelerin fırçamsı bölümüne kadar gider. Bu besinler bağırsak kanalında bozulmaya uğrayabilir, fırçamsı kenarda emilim gerçekleşmeyebilir ve malabsorbsiyon meydana gelebilir. Bu durum tamamen sindirile alakalıdır.

Malabsorbsiyon sendromu her yaştan insanda görülebilir. Yaş gurubu olarak ayırma yapılmayan bu hastalık herkesin başına gelebilir. Aynı zamanda cinsiyet de ayırmayan bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Peki malabsorbsiyon belirtileri nelerdir? Bu hastalığın belirtilerini öğrenerek erken teşhis yapılmasına vesile olabilir ve tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz. Böylelikle kesin olarak net bir iyileşme sağlanabilir.

Emilim bozukluğu belirtileri

Malabsorbsiyon sendromu öncelikli olarak dışkıyı etkiler. Dışkının renginde bir bozulma görülür ve yağ oranı oldukça fazlalaşır. Bu durum gözle görülebilecek kadar belirgin olabilir. Eğer çok ciddi bir kilo kaybı yaşıyorsanız, malabsorbsiyon sendromunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu durum, sendromun oldukça ciddi seviyede olduğunu gösterir. Ayrıca gaz şikayetleri ve karın şişkinlikleri malabsorbsiyon sendromunda oldukça fazla olur. Malabsorbsiyon aynı zamanda A, D ve K vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu durum geceleri zor görmeye, kansızlığa ve vücutta oluşan morluklara neden olabilir. Emilim bozukluğu belirtileri yukarıda saydığımız gibi olmaktadır. Farklı belirtileri ve bulguları da olabilmektedir. Bu nedenle hastalık teşhis edildiği anda en iyi tedavi, sizde görülen belirtilere ve hastalığın şiddetine göre verilecektir. Kesinlikle yukarıda saydığımız belirtilere sahipseniz, uzman bir doktora başvurabilir ve gerekli tedaviyi yaptırabilirsiniz. En iyi tedavi doktorunuz tarafından uygulanacaktır.

*Yukarıdaki konumuz sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hastalık ile ilgili bir şüpheniz var ise ilk önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Malabsorbsiyon sendromu nedir yazımın sonuna geldim. İnsan vücudundaki kanlar bütün besinleri organlara taşır kan değerleri hakkında bilgi sahibi olmak için sağlık kategorimi ve kanda bulunan önemli değerlerden bir tanesi olan mch nedir yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın