Mandela Etkisi

Mandela Etkisi

Mandela etkisi son aylarda çok duyduğumuz konulardan bir tanesi haline geldi. Bizim de dikkatimizi çeken mandela etkisi nedir konusunu incelemeye karar verdik.

Mandela etkisi nedir diye soracak olursanız yaşadığımız dönemlerde bir çok şeyleri doğru bildiğimizi sanırız. Fakat o bildiğiniz şey daha sonra yanlış çıkınca ise buna halk dilinde mandela etkisi deniyor. kısa bir anlatım yapacak olursak gerçek yanılgısı olarak bu tanımı kısalta biliriz. Bu konu ile ilgilide size aşağıda birkaç örnek vereceğiz.

Aslında bu etkinin tam ortaya çıkın nedeni şöyle sanılmaktadır. 2010 yılında fiona broome adlı bir bloger tarafından mandela etkisinin gerçeklik yanılması olarak ortaya atılmıştır. Peki buna neden mandela etkisi denildiğini merak ediyorsunuzdur.

Onun cevabı ise Nelson Mandela isimli bir afrika insanından gelmektedir. Mandela hapisteyken 80 yılında ölme haberleri ortaya atılıyor. Çoğu insanın aklında mandela ölü olarak kalıyor daha sonra mandela 2013 yılında gerçek ölüm haberi duyulunca bir çok insan bu duruma “Bu adam 80 yılında ölmüştü yahu?” diye insanları yanılgıya düşüyor. Bu algıya günümüzde bile bir çok kez düşüyoruz doğru bildiğimiz bir konu yanlış çıkınca buna mandela etkisi deniyor.

Bu algıya birkaç örnek daha aşağıda verelim;

  • Çizgi film karakteri olan Mickey Mouse’un askısı yoktu. Ama siz askısı vardı diye biliyorsunuz değilmi?

mickeymouse

  • Monopoly oyununu herkes bilir fakat o adamın gözünde mercek olduğunu da biliyorsunuzdur değil mi? İşte yanlış biliyorsunuz o adamın gözünde mercek yoktu.

monopoly

  • Elektirik veren pikachu çocukluğumuzdan beri biliriz ki şu aralar pokemon go oyunu ile tekrar gündemlere geldi. Şuan bile gündemdeyken bakabilirsiniz. Pikachu nun kuyruğunda siyah leke yoktur.

pikachu

  • Ford logosunda kısa f harfide bulunmaktadır. Hemen bir ford marka araba bulunda kontrol edebilirsiniz.

ford

  • Tüm herkes Hugo ve Tolga abiyi bilir. Fakat yanlış bilinen bilgiler arasında oda bulunuyor. Tolga abi yayındayken hiçbir çocuk ona küfretmedi. İsterseniz hemen araştırabilirsiniz.

hugo

 

Bir cevap yazın