Mch Nedir?

MCH nedir? Kan testi sonuçları ile belirlenebilen ve vücudumuzda düşük veya yüksek olduğu durumlarda çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabilen MCH nedir? MCH ne demek sorusunu cevaplayacağımız yazımızda, birbirinden faydalı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Kesinlikle yazımızın devamını okumalı ve en iyi şekilde faydalanmaya çalışmalısınız. İşte MCH hakkında bilmeniz gereken her şey…

MCH Nedir?

MCH, kırmızı kan hücresindeki yaklaşık hemoglobin sayısıdır. Hemoglobin ise oksijeni akciğerden hücreye aktaran maddedir. Kan testinde belli olan Mch yüksekliği ve düşüklüğü, ciddi sorunlara yol açabilmektedir. MCH seviyesi 26 pikogramdan az ise, MCH düşüklüğü olarak adlandırılır. Eğer Mch seviyesi 34 pikogramın üzerindeyse, MCH yüksekliği olarak isimlendirilir. 26 – 34 pikogram arasında bulunan Mch seviyesi ideal olarak söylenebilir. Peki Mch düşüklüğü belirtileri nelerdir? MCH seviyemizin düşük olduğunu, yani 26 pikogramın altından olduğunu nasıl anlarız?

Mch Yüksekliği

Hasta kan kaybediyorsa, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin seviyesi de düşer. Bu durumda Mch düşüklüğü olduğu anlaşılabilir. Ayrıca hemoglobin yapısı değişikliğe uğrarsa, MCH seviyesi de düşer. Buna ek olarak kırmızı kan hücrelerinin küçülerek hemoglobin taşıma kapasitesi düşerse, Mch seviyesi düşüklüğü yaşanabilir. Son belirti ve neden olarak demir eksikliğini söyleyebiliriz. Demir eksikliği, bildiğiniz gibi kansızlık dediğimiz soruna neden olmaktadır. Bu durumda da kırmızı kan hücrelerinin taşıdığı hemoglobin miktarı azalmaktadır. Peki Mch yüksekliği belirtileri nelerdir? Mch seviyesinin yüksek olduğunu ve neden olduğunu nasıl anlarız?

Çoğu kaynakta da belirtildiği gibi, Mch yüksekliği genel olarak makrositik anemi hastalığından kaynaklanmaktadır. Eğer makrositik anemi hastasıysanız, Mch seviyeniz otomatikman yükselmektedir. Bunun nedeni olarak da vücudunuzun B12 vitamini bakımından yetersiz olduğunu veya folik asit eksikliği yaşadığını söyleyebiliriz. Bu hastalığa bağlı olarak troid bozukluğu görülebilir. Kanser türlerinden kan kanseri belirti olarak ortaya çıkabilir. Ek olarak çeşitli enfeksiyonlar bu seviyenin yükselmesine neden oluyor olabilir.

Kullandığınız östrojen içerikli ilaçların fazlaca alınması ve buna bağlı olarak Mch seviyesinin yükselmesi görülebilir. Belirti ve neden olarak geçirdiğiniz rahatsızlık sonucu gördüğünüz kemoterapi belirtilebilir. Mch seviyesi düşüren etmenler ve belirtiler bu şekildedir. Kesinlikle tedavi gerektirmektedir. Bu nedenle uzman bir hekime danışmanız gerekmektedir sitemizdeki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. ve hatta mümkünse düzenli olarak check-up yaptırmanız önerilir.

One comment

Bir cevap yazın