Miray İsminin Anlamı

Miray İsminin Anlamı

Günümüzde genellikle yeni doğan veya doğacak olan çocuklarına isim koyacak olan bireyler, düşünmüş oldukları ismin Kuran’da olup olmadığına ve caiz olup olmadığına bakmaktadır. İsim genel anlamıyla oldukça güzel bir anlam taşımaktadır ve her bireyin kızı için düşünmüş olması gereken isimler arasında.

Miray ismi fars kökenli bir isimdir. İsim genel olarak birden fazla anlama sahiptir. İsmin en çok belirgin anlamı ‘’ayın ilk günü’’ olarak bilinmektedir. Fakat ismin sözcük anlamı ise, ‘’Ay gibi Işık Saçan Bey’’dir.

Bu kadar güzel anlam taşıyan isim olan Miray, günümüzde maalesef oldukça az kullanılmaktadır. Genellikle aileler kızlarına veya oğullarına isim ararken Kuran’da olup olmadığına önemle dikkat etmektedir. Miray ismi Kuran’da mevcut olan isimler sırasında yoktur.

Günümüzde oldukça sık bir şekilde kullanılan Ayşe, Fatma gibi kız isimlerinin yanında kendi özelliği ve değişikliğiyle dikkat çeken Miray ismi anlamı, gelecekte sık kullanılacak isimler arasında görülmekte. Gün geçtikçe bireylerin çocuklarına koyacakları olan ismin değişik ve farklı olmasına önem vermesi ortaya yeni değişik anlamlı isimleri çıkarmaktadır. Bu isimlerin yanı sıra orijinalliğini taşıyan Miray ismi son derece cazip bir isimdir. Geçmişte kullanılan yaygın isimlerin yanında sıra dışı olarak görülen Miray ismi, aynı zamanda kızlara çok yakışan bir isimdir. Türk halkının en çok kullandığı isimlerden olan zeynep iminin anlamı için zeynep isminin anlamı na göz atabilirsiniz.

Miray İsmi Caiz midir?

Miray ismi Kuran2da geçmese de, yasaklı isimler arasında da, görülmemektedir. Genel olarak araştırma yaptığınızda bu ismin caiz bir isim olduğunu görürsünüz. Miray ismi Türkiye’de kız çocuklarına koyulan isimler arasında gittikçe yaygınlaştığını görmekteyiz. Yinede çocuğunuza isim koyarken bir hocaya danışmanızı öneririz.

Miray İsimli Ünlü Kişi Var mıdır?

Günümüzde Miray adlı ünlü bir kişi bulunmamaktadır. Özellikle son yıllarda değişik isimli ünlü kişilerin ortaya çıktığını göz önünde bulundurursak, Miray ismine de, çok yakında rastlayacağımız malum.

Daha fazla isim anlamları için isimanlanlari.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın