Misyon ve Vizyon Nedir?

Misyon ve vizyon nedir yazımızda misyon nedir, vizyon nedir, misyon örneği, vizyon örneği ve arasındaki misyon ve vizyon arasındaki farkları inceledik. misyon tanımı ve vizyon tanımını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Misyon ve Vizyon Nedir?

Misyon ve Vizyon bir firmanın yada kuruluşun amaçlarını ve konumlarını bildiren kelimelerdir. Kısacası firmanın yada kuruluşun neden var olduğunu, hangi amaca ve kimlere hizmet ettiğini, ileriye dönük hedefleri ve planları açıklayan kelimelerdir. Birçok kişi bu iki kelimenin anlamının aynı olduğunu veya aynı amaçlarla kullanıldığını düşünmektedir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Her iki kelimede firma için önemli olsa da iki farklı anlamı ifade etmektedirler.

Misyon Nedir?

Bir firmanın veya kuruluşun var oluş nedenini açıklayan bildirgelerdir. Firmanın neden olduğunu, ne iş yaptığı, toplumda hangi kesime hitap ettiği gibi sorunların cevaplarını vermektedir. Firmanın amacının gerçekçi olması oldukça önemli olmalıdır. Yani gösteriş için değil firma için önemli amaçlar olması demektir. Kişiler misyonu olan bir firma yerine misyona doğru giden bir firma aramaktadırlar.

Vizyon Nedir?

Bir firmanın, kuruluşun yada şahsa ait bir ticaret yerinin ilerleyen süreçte hangi konumda ve ne durumda olacağını belirleyen bildirgelerdir. Örneğin bir firmanın ortalama 5 yıl sonra hangi konumda olacağı, kaç kişinin burada çalıştığını, geleceğe dair planları veya geleceğe dair hedeflerin neler olduğunu açıklar. Örneğin firma olarak gelecekte nerede olmak istiyoruz, gelecekteki konumumuz ne, Gelecekteki amacımız ne gibi soruların cevaplarına vizyon denir.

Misyon ve Vizyonun Farkları

Misyon ve Vizyonun Farkları

Misyon şirket için hangi amaçlarınızın olduğunu gösteren bildirgedir. Vizyon ise firma olarak belirlediğiniz misyon ile 10 yıl sonra nerede olacağınızı hangi konumda olacağınızı belirlemektedir. Bu ikisi asla birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Çünkü biri amaç iken bir diğer ise o amacın ilerdeki dönemlerde sonuçları.

Misyon Örneği

Turkcell’in resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre misyonlarının ne olduğunu açıkladı.

Turkcell Türkiye’deki en geniş kapsama alanına ve yurt dışına kullanım hizmeti vermeyi ve müşterilerini oldukça memnun etmeyi amaçlar. Uygun avantajları ve kampanyaları ile müşterileri için birçok çeşitli seçenek sunar.

Vizyon Örneği

Turkcell markasının vizyonu ise şöyledir

İletişim ve teknoloji çözümleriyle insan hayatını daha kolay bir hale getirip zenginleştirmek

Vizyon örneğinde anlaşıldığı üzere de Turkcell insan hayatını kolaylaştırmak ve zenginleştirmek amacı ile varlığını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın