Nasıl İcat Edildiler ?

Nasıl icat edildi yazımızda ampul, telefon, çivi, pusula, elektrik, internet, kredi kartı ve uçak gibi soyut ve somut maddelerin nasıl icat edildiğini anlatmaya çalıştık.

Nasıl İcat Edildiler ?

ampul-nasil-icat-edildi

Ampul’un İcadı ?

İnsanoğlu ilk zamandan beri Dünya’yı değiştirecek icatlar Yapmaktadır.  Lambalar  1800’lerde icat edilse de 1879’da Edison  tarafından bir ampul güç kaynağı ve kablo sistemi yardımıyla tam bir aydınlatma sistemi olarak icat edildi. İcadından önce üretimler sadece akşama kadar idare edebiliyordu.

 telefon

Telefon nasıl icat edildi?

Zamanında 10’larca mucidin üstünde uğraştığı telefonun patenti ilk kez Aleksander Grambel tarafından 1876 yılında alındı. Küresel iletişim ve işletmelere etkisi Tartışılmaz.

eski-civi

Çivi’nin İcadı ve Önemi ?

Çivi icat edilmeseydi.  Belkide uygarlık buraya kadar gelemeyecekti insanların metale şekil vermelerinden itibaren ortaya çıkan çivi  yazının icadını sağladığından dolayı 2000 yıldan daha uzun bir geçmişe sahiptir. Vidanın ise milattan önce 3. Yüz yılda bulunduğu düşünülmektedir.

pusula

Pusulanın İcadı  ?

 Eski  Denizciler Yönünü Yıldızlara bakarak buluyorlardı. Bulutlu Gecelerde  Bu işe yaramıyordu.  11. Yüz yılda Çinliler Taş ve Demir’den oluşan Modern diyebileceğimiz pusulayı icat etmişlerdir.

tekerlerk

Tekerlek nasıl icat edildi ?

Milattan önce 3500 yılına kadar göç etmekte çok zorluk çektiler.  Tekerlek ulaşım için olduğu kadar ticaret ve tarım içinde çok önemli sorunları çözmüştür. Tekerlekler ve çarklar rüzgar tribünlerinden saatlere kadar çoğu şeyde  bulunmaktadır.

 ates

Ateş nasıl bulundu?

Ateş insanlığın ilerlemesinde en büyük katkı sağlayan buluştur. Ateş ilk başlarda çok tehlikeli bir buluş olmasına rağmen teknoloji ve imkanlar geliştikçe ateşte kontrol altına  alınabildi. Ateş’in lk bulunması tam olarak netlik kazanmasa’da çakmak taşları ile bulunduğu  iddaa edilmektedir.

elektirirs

Elektriğin İcadı ?

Elektriğin tam olarak insan hayatını kolaylaştırmaya başlamasında en büyük rolü alan Edison oldu. İlk elektriğin bulunmasıda sürtünerek statik  elektriğin oluştuğu söylenmektedir. Elektriği elde eden isimler Michael Faraday ve Joseph Henry dir.  Elektrik hayatımıza zaman, hız gibi önemli etkileri sağlamıştır.

 ucak

Uçağın İcadı ?

Uçak  hız ve güvenli yolculuk  olarak en önemli faktörlerden birisidir.  Uçak ile şehirden şehire, ülkeden ülkeye ve kıtadan kıtalara  en hızlı şekilde seyahat edilebilmektedir. Uçağın Wright Kardeşler tarafından icat edildiği söylenmektedir. Fakat Alphonse Penaud  tarafından 1871 de bulunmuştur. Osmanlıda ilk uçan kişi   takma kanatları ile Hezârfen Ahmed Çelebi dir.

kredi-karti

Kredi Kartı İcadı ?

Kredi kartları 1950 senesinde elektronik kartpostal olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise nakit alışverişin nerdeyse tamamen bitmesine sebep olmuştur. Kredi Kartının Düzgün kullanıldıkça çok yararlı bir icat olduğu inkar edilemez. Günümüzde Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 1,5 milyonu aştı. Buda demek oluyor kredi kartlarını düzgün kullanamamaktayız.

internet

İnternetin İcadı ?

İnternet yayılma zamanı 90 lı yıllarda geçekleşmiştir.  İnternet Yararlı olduğu kadar zararlarıda bulunmaktadır.  Günümüzde internete her yerden bağlanılabilmektedir. İnternet ile dünyanın neresinde bulunursanız bulunun her bilgiye ulaşabilirsiniz. Ülkemizde interneti aktif kullanan kişi sayısı 26.500.000 civarındadır.

Nasıl icat edildiler yazımın sonuna geldik. Bazı yaptığımız şeylerin tesadüfen icat olduğunu biliyor muydunuz? Tesadüfen bulunan icatlar yazımı okuyarak şans eseri bulunan icatları görebilirsiniz.

Bir cevap yazın