Nasıl Para Biriktirilir?

Para biriktirmek ile ilgili en zor şey, bazen başlamaktır. Para biriktirmek için pratik yöntemler bulmak ve maddi hedeflerinizi gerçekleştirmek için nereden başlayacağınızı belirlemek zor olabilir. Tasarruf alışkanlığı edinmeye yönelik olarak bu öneriler, gerçekçi bir para biriktirme planı oluşturmanıza yardımcı olabilir…

Harcamalarınızı Not Edin

Para biriktirmek için ilk adım, ne kadar harcama yaptığınızı belirlemektir. Tüm harcamalarınızı takip etmeniz önemli, buna; satın aldığınız her kahve, işe giderken aldığınız gazete ve dışarıdayken aldığınız atıştırmalıklar da dahil. İdeal olanı, harcadığınız her parayı not almaktır. Ay sonunda veriler elinize geçtikten sonra, harcamalarınızı gıda, lüks, ev gibi kategorilere göre düzenleyin. Yardımcı olması açısından, kredi kartı ve banka hesaplarınızı da kullanabilirsiniz.

Bütçe Planı Yapın

Bir ay boyunca ne harcadığınızı not ettiğinizde, kayıt altına aldığınız harcamalarınız ile bir bütçe planlaması yapabilirsiniz. Bütçeniz, harcamalarınızın gelirinizi nasıl etkilediğini belirtmelidir. Bu sayede harcamalarınızı planlayabilir ve fazla harcamaları sınırlandırabilirsiniz. Günlük harcamalara ek olarak, her ay düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz kuaför masrafı ya da benzin masrafı gibi masrafları da dikkate aldığınızdan emin olun.

Tasarruf Planlaması Yapın

Artık bir bütçe planlaması yaptığınıza göre, şimdi bir tasarruf kategorisi de oluşturabilirsiniz. Gelirinizin %10-15’ini tasarruf olarak ayırmaya çalışın. Masraflarınız ne kadar fazla olursa, tasarruf etmeniz o kadar zor olabilir. Bu noktada, sabit aylık harcamalarınızı azaltmayı deneyin.

Tasarruf İçin Bir Hedef Belirleyin

Para biriktirmenin en iyi yollarından biri, bir hedef belirlemektir. Ne kadar biriktirmek istediğinizi düşünerek başlayın; bir ev için peşinat mı yoksa yaz tatili mi? Bu, ne kadar para biriktirmeyi hedeflediğinizi belirlemenizi sağlayacak. Kısa ve uzun vadeli planlamalar yaparak, para biriktirmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

 

Önceliklerinize Karar Verin

Gelir ve giderlerinizi belirledikten sonra, hedefleriniz para tasarrufu konusunda en büyük etkiye sahip olan nokta olabilir. Uzun vadeli hedeflerinizi sürekli aklınızda tutmanız önemlidir; hedeflere öncelik vermek, tasarruf yapmaya nereden başlayacağınız konusunda net bir fikir verebilir.

Gıda ve Fatura Tasarrufu

Genellikle, para biriktirmenin önündeki en büyük engel, mutfak masrafları ve faturalardır. Markete gittiğinizde planlı bir alışveriş yapmıyorsanız, tasarruf yapmanız da zorlaşır. Ayrıca evdeyken elektrik düğmelerini kapatmak, suyu boş yere akıtmamak gibi adımlar da faturalarınıza ve otomatik olarak da bütçe planlamanıza yansır.

 

 

Bir cevap yazın