Nikola Tesla Kimdir ? İcatları Nelerdir ?

Nikola tesla kimdir? icatları nelerdir  yazımda her mucit gibi nikola tesla nında değişik bir hayatı var nikola tesla icatları, ve yaşam tarzını bu yazımda bulabilirsiniz.

Nikola Tesla kimdir?

Nikola Tesla kimdir yazımızda Nikola Teslanın hayatını ve icatları olan radyo,radar,uzaktan kumanda, alternatif akım gibi önemli icatlarını inceledik.

Radyo, radar, uzaktan kumanda, motor marşı ve kablosuz yayın gibi 700 patente sahip olan, zekasının sınırlarını bugün bile anlayamadığımız dahi efsane bir mühendis Nikola Tesla.

10 Temmuz 1865 tarihinde simijan’da doğdu. Babası Miluti Tesla şehrin Ortodoks kilisesinin rahibi, anneside evde küçük icatlar yapan zeki bir ev hanımıdır. Nikola Tesla abisinin bindiği atı kaza sonucu korkutunca abisinin attan düşerek ölmesine sebep olmuştur. Nikola bu olay yüzünden geceleri sadece 3 saat uyuyabilmekteydi. Abisinin ölümünden sonra tesla ailesi simijan’dan taşındı. İlk okuldayken elindeki şemsiyeyle havadaki enerji ile yükseleceğim deyip evlerinin  çatısından atlamıştır ve 3 hafta yataktan kalkamamıştır. Liseyi bitirdikten sonra Nikola koleraya yakalanmıştır. Ölüm döşeğindeyken babasına mühendis olmak istediğini belirtmiştir.

Avrupa’nın en iyi teknik okulu olan Graz Üniversitesinde yüksek seviyede fizik ve makine mühendisliği eğitimi almıştır. Sınavlara hiç çalışmamasına rağmen okulunu yüksek bir ortalama ile bitirdi. Almanca, İngilizce, İtalyanca, Fransızcayı ders ve eğitim almadan öğrendi.  Bilimsel çalışmalarına başlayan tesla tek bir yöne sabit şekilde iletilen doğru akıma karşı yönü ve hacmi değişebilen alternatif akım fikrini buldu. Psikolojik sorunlar yaşayan Nikola yüksek duyarlılık denilen bir rahatsızlığa yakalandı. Algıları kat ve kat güçlendiğinden yan odadaki tik tak sesi bile kulağını sağar edecek kadar rahatsız ediyordu.

Alternatif akımı anlayacak tek dehanın Edison olacağına karar vererek  cebindeki 4 cent ile Amerika’ya gitmiştir. 28 yaşındaki tesla çantasındaki formülleri ile Edisonun yanına gitti Edison akımdaki sorunları çözebilmesi için Nikola tesla’yı işe almıştır. Kısa zamanda sorunları çözen tesla edison ile para sebebinden dolayı araları bozulmuştur. Ve o günden sonra aralarında büyük bir rekabet başlamıştır. Teslanın alternatif akımı yavaş yavaş ilgi görünce Edison rekabet başlatmıştır.  Tesla Kolombiya fuarındaki 100.000 lambayı aynı anda yakmayı başarınca niagara şelalesinin ihalesini kazanmıştır. 1891 yılında geliştirdiği bobin ile elektrik enerjisini kablosuz şekilde iletmeyi başardı. Herkesin gözü önünde yaptığı deneyde 10.000 watt akımla 40 km ötedeki 200 lambayı yakmayı başardı. 50 yaşında parasız bir adam olan tesla küçük otel odalarında yaşamayı tercih etmiştir. Nikola tesla 7 ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken otelde kalp yetmezliği sebebi ile ölüştür.

Nikola Tesla’nın İcatları?

*Alternatif akım

*Uzaktan radyo kontrolü

*Yüksek Frekans öncülüğü

*Dünya çapında telsiz

*Dünyanın en güçlü vericisi

*İyonesfer çalışmaları

*Radar

*Tribünler

*Radyo frekans alternatörü

*Uzaktan kumanda

*Ses dalgaları

Nikola Tesla Kimdir yazımızın sonuna geldik.

Bir cevap yazın