Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Ülkemizde üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri maddi imkansızlıktır. Çalışan bir birey için geçinebilmek ayrı bir sanat halini alıyorken, bir üniversite öğrencisi için bu durum çok daha zor bir hale gelebilir. Yurt veya ev masrafları, yemek ve yol giderleri, fotokopi ve kitap paraları derken üniversiteli öğrencilerin bütçesi daralıyor. Bu yüzden öğrenciye kredi kartı veren bankalar hakkında bilgi edinmek zorunlu bir ihtiyaç oluyor. Her yeni dönemde bankaların kriterleri değişebiliyor, ancak genel olarak şu bankalardan kredi kartı alabilmek mümkün:

  • İş Bankası: İş Bankası’nın üniversiteliler için kullanıma sunduğu İş’te Üniversiteli kredi kartı bulunmaktadır. Limiti 400 TL olarak belirlenmiştir. Maxi puan biriktirme imkanı bulunmaktadır. Diğer bankalara göre İş’te Üniversiteli kredi kartına sahip olabilmek daha kolaydır.
  • Akbank: Akbank kredi kartlarına üniversite öğrencileri sahip olabiliyor. Limitlerinin değişkenlik gösterdiğini belirtmek gerekir. Eğer sigorta girişi bulunuyorsa 1000 TL’ye kadar limiti olan bir kredi kartı alabilmek mümkündür.
  • TEB: TEB’in üniversiteli öğrencilere sunduğu kredi kartı türü ÜniversiTEB olarak geçmektedir. Hafta içinde yapılan harcama tutarına göre, hafta sonu geçerli olmak üzere konser ve sinema bileti kazanma imkanı sunuluyor.
  • Ziraat: Öğrenim kredisi alan öğrenciler Ziraat Bankası’nın kartlarını kullanır. Bu kartlarda eksi bakiyeye düşme özelliği bulunur. 350 TL’ye kadar eksi bakiye kullanılabilir. Harçlık avansı adıyla sistemde tanımlanmıştır.
  • Garanti: Garanti Bankası’nın üniversitelilere özel Bonus Genç Kart uygulaması bulunmaktadır. Bonus’la çalışan işyerlerinde bu kartı kullanarak alışveriş yapabilmek mümkündür. Limiti 500 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer bankalardan da kredi kartı talebinde bulunulabilir. Öğrenciye kredi kartı veren bankalar daha çok sigorta girişine önem göstermektedir. Tabii, findeks kredi konutuna bağlı olarak kredi puanının da önemli bir kriter olduğunu belirtmek gerekir. Finansal geçmişinde sorun yaşamayan öğrenciler bu konuda daha şanslıdır. Ayrıca sigortalı olarak Part-Time çalışan üniversitelerin kredi kartı almaları daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın