PCT Nedir

PCT nedir yazımda kandaki ortalama değeri kaç olmalıdır, pct düşüklüğü ve yüksekliğini inceledim. Kan değerlerinizde ki diğer hücreler hakkında pdw nedir ve rbc nedir konularımı okuyarak’ta bilgi sahibi olabilirsiniz.

PCT Nedir

Prokalsitonin (PCT), halk arasında kan zehirlenmesi adıyla bilinen sepsis hastalığının kontrolü için uygulanan bir kan testidir. Bu testin sonucunda sepsise ve enfeksiyon belirtilerine rastlanabilmektedir. 116 adet amino asitten oluşan prokalsitonin; akciğerde, bağırsakta ve tiroid bezlerinde üretilir. PCT seviyesi artış gösteriyorsa, buna neden olan enfeksiyonlardır. Sağlıklı bir kişide bulunan PCT değerleri standarttır.

PTC değeri kaç olmalıdır

Sağlıklı bireylerde PCT değerlerinde yükseliş görülmemektedir. Yapılan test sonucunda ortaya çıkan PCT değeri, bireyde herhangi bir enfeksiyon olduğuna kesin olarak kanaat getirmez. Sadece enfeksiyon olasılığını işaret eder ve bu durum hakkında bilgi verir. PCT değeri kaç olmalıdır?

0 ve 0,05 arasındaki PCT değeri normal seviyededir. Sağlıklı insanlarda bu değere rastlanmaktadır.

0,05 ve 0,5 arasındaki PCT değeri bazı sorunların olabileceğini işaret eder. Enfeksiyon durumunun olma olasılığını gösterir. Kan zehirlenmesi ihtimali bu değerler üzerinde oldukça düşüktür. Diş iltihaplarından kaynaklanan enfeksiyonlar sonucu bu PTC değerine ulaşılabilir.

0,5 ve 2 arasındaki PCT değeri daha ciddi sağlık sorunlarının olabileceğini işaret eder. Enfeksiyon türünün ise sistemik bir yapıda olması muhtemeldir. Kan zehirlenmesini tespit edebilmek için yeterli bir değer olarak görülmez ama ihtimali kuvvetlidir.

2 ve 10 arasındaki PCT değeri kan zehirlenmesi olasılığının çok yüksek olduğunu belirtir.

10 değerinin üzerinde yer alan PCT testlerinde ise, kan zehirlenmesinin ciddi boyutlarda olabileceği tanısı konulmaktadır.

PCT Düşüklüğü

PCT düşüklüğü insan sağlığında çok büyük sorunlara yol açmamaktadır. Aksine PCT değerinin yüksek olmasından kaynaklanacak ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Düşük bir ihtimalle birlikte, PCT değeri düşük olan hastalarda kan zehirlenmesi görülebilmektedir.

PCT Yüksekliği

PCT yüksekliği ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu değeri yükselten etkenler arasında kan zehirlenmesi ve ona benzer yapıdaki enfeksiyonlar yer almaktadır.

One comment

Bir cevap yazın