PDW Nedir

PDW nedir yazımızda kan değerinde bulunan pdw hücresinin düşüklüğünü pdw yüksekliğini ve bir insanda ortalama değeri kaç olması gerektiğini inceledik.

PDW Nedir

PDW nedir diye soracak olursanız. yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederim. PDW testi sayesinde, kanda bulunan platelet büyüklüğü hakkında bilgi alınabilmektedir. Bu büyüklüklerin nasıl bir dağılım gösterdiğine dair bilgilere ulaşmak mümkündür. Platetlere verilen isimler arasında trombosit ve kan pulcuğu yer almaktadır. PDW testi sonucunda, kemik iliğinin nasıl çalıştığı konusunda veriler elde edilebilmektedir.

Trombositlerin büyük olması genç olduklarına işarettir. Küçük trombositler ise daha yaşlı durumdadır. Bir hastanın trombosit sayısı az, fakat PDW değeri yüksek çıkarsa; hastanın kemik iliği üretimi normalden daha hızlı bir haldedir. PDW değeri kaç olmalıdır?

PDW Değeri Kaç Olmalıdır

Sağlıklı bir kişide bulunması gereken PDW değeri %8 ile %18 arasında değişmektedir. Eğer kişi, rakımı yüksek bir yerde yaşamını sürdürüyorsa PDW değeri farklı bir değere sahip olabilir. PDW testini gerekli duruma getiren bazı durumlar bulunur:

  • Nedeni bilinmeyen morluklar
  • Ufak kesiklerden yoğun kanama gelmesi
  • Burunda yaşanan kanamalar
  • Vücudun çeşitli yerlerinde sürekli hale gelmiş olan kızarıklıklar
  • Sindirim sisteminde iç kanama ihtimali

PDW Düşüklüğü

PDW düşüklüğü bulunan bir kişide, trombosit büyüklüğü gerekenden daha fazla birbirlerine benzerlik gösterebilir. Bunun sonucunda kişide, kemik iliğini ve trombosit oluşumunu olumsuz olarak etkileyen bir sorun olduğu anlaşılabilir. Kızamık ve mono gibi enfeksiyonlar, bazı kanser çeşitleri ve bazı ilaçlar yüzünden PDW düşüklüğü yaşanabilmektedir.

PDW Yüksekliği

Eğer kişide PDW değeri yüksek çıkıyorsa, vücutta bulunan trombositlerin büyüklükleri farklı boyutlarda yer alıyor demektir. Genç ve yaşlı trombositler bir arada yer aldıklarından dolayı bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Kemik iliğini ve trombositleri etkileyen bir sorun olduğu tespit edilebilir. Anemi, herhangi bir iltihap türü, enfeksiyon ve bazı kanser çeşitleri yüzünden PDW yüksekliği görülebilmektedir. Ayrıca doğum kontrol haplarını kullanan kadınlarda PDW değeri bu haplara bağlı olarak yükselebilmektedir.

pdw nedir yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızın içindeki bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Her hangi bir rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız uzman bir hekime danışmalısınız. Buna benzer olarak mch nedir ve rdw nedir makalelerimi inceleyebilirsiniz.

2 comments

Bir cevap yazın