Psikolojinizi Yenileyin

Psikolojinizi Yenileyin

Herkes hayatta birtakım zorluklar yaşayabilir. Etrafınızda sürekli gülümseyen, kahkahalar atan, sabahlara kadar eğlenen insanlar görüyor olmanız, onların psikoloji bozukluğu yaşamadığını göstermez. Herkesin psikolojisi kendinedir. Yaşanan sıkıntılar, kavgalar, inişler, ayrılıklar kısacası bütün olumsuzlukları kabul edip hayata yeni baştan başlamaya var mısınız? Yaşınız kaç olursa olsun, psikoloji durumunuz ne olursa olsun, kendinizi sıfırlayabilirsiniz.

İşte mutlu psikoloji edinmenin yolları:

  • Kendinize güvenin: Özgüveni yüksek biri psikoloji açısından da olumlu bir noktadadır. Hayatınızda kendinize olan güveninizi sarsacak birçok şey yaşıyor olabilirsiniz, ama bu kendinizi terk edeceğiniz anlamına gelmez. Mutluluğun ilk anahtarı kendinize güvenmekten geçer.
  • Kendinizi suçlamaktan vazgeçin: Yaşadığınız olaylar için sürekli kendinizi suçlamayın. Elbette sizin de bazı eksiklikleriniz olabilir, ama bu her konuda hatalı olduğunuzu göstermez. Kendinize haksızlık etmeyin.
  • Bol bol gülümseyin: Merak etmeyin, kimse siz gülüyorsunuz diye psikoloji bozukluğu içinde olduğunuzu sanmaz. Hem, sanırlarsa da sansınlar. Gülümsemek başkaldırmaktır, unutmayın! Sebepsiz yere gülümseyerek kendinizi mutlu hissedin.
  • Negatif insanlarla aranıza mesafe koyun: Hayatınızdaki bütün negatiflikleri yok etmeye çalışın. Elbette, en yakınlarınız arasında sürekli negatif olan kişiler varsa onları tamamen yok edemezsiniz, ama en azından aranıza bir mesafe koyabilirsiniz. Mutluluğun ve gülümsemenin yayıcı olduğu gerçeği kadar negatifliğin de yayıcı olduğunu unutmayın.
  • Hayatı her yönüyle kabul edin: Hayat size inişler ve çıkışlar sunabilir. Burada uygulamanız gereken psikoloji; her iki durumun da sürekli olmayacağını kendinize iyice ifade etmektir.
  • Her denileni umursamayın: Herkesin kendine ait fikirleri varsa, herkesin bir de diyeceği söz vardır. Tamam, başkalarının da fikirlerine kulak verin ama sizin hakkınızda enine boyuna konuşmalarına ve sizin yerinize karar vermelerine izin vermeyin.
  • Fikirlerinize değer verin ve savunun: Kesinlikle haksız olduğunuz durumlardan bahsetmiyoruz, ama haklı olduğunuzu düşündüğün zamanlarda kendinizi savunun. Kendinizi savunmanın haricinde fikrinize değer verin. Fikirlerinize vereceğiniz değer, kendinize vereceğiniz değeri de arttırır.
  • Kendinize değer verin: Her şey insanın benliğinden başlar. Siz kendinizi saymazsanız, gereken değeri kendinize göstermezseniz, insanların sizi değerli ve özel kılmalarını bekleyemezseniz.

İyilik yapın: İnanın iyilik yapmak, en az gülümsemek kadar bulaşıcı. Başkalarına ufak iyiliklerde bulunarak mutluluğunuzu arttırabilir, kararan psikoloji durumunuza aydınlık getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın