RBC Nedir?

RBC nedir yazımda kan ile aynı renk olan kırmızı kan hücresini inceledim. Bu yazıda rbc nedir, rbc yüksekliği, düşüklüğü ve değer bozukluğunda oluşan nedenlerini ve tedavisini bulabilirsiniz.

RBC Nedir?

RBC nedir derseniz, kırmızı kan hücresidir.  Yapılan kan testi sayesinde kan içindeki sayısı tespit edilir. RBC kemik iliğinde üretilir ve akciğer sayesinde tüm vücuda oksijen taşınmasını sağlamaktadır. Bayan ve erkeklerde vücutta bulunan RBC miktarı değişiklik göstermektedir. Sağlıklı bir erkek vücudunda RBC –miktarı 4,7-6,1 aralığında olması gerekirken bayanlarda ise 4,2-5,4 aralığında olması gerekmektedir. Çocuklarda ise çocuğun yaşına cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. Yapılan kan testi sonucunda eğer ki vücudunuzda RBC miktarı düşük veya yüksek çıkarsa bir sorun teşkil edebilmektedir. Bu yüzden doktor kontrolü altında gerekli tedaviyi uygulamalısınız.

RBC Yüksekliği Nedir?

Genel olarak kırmızı kan hücrelerinin çokluğunun bir belirtisi olmasa da bazı kişiler de bulanık görme, göğüs kısmında ağrı, kaşıntı, baş dönmesi, kulak çınlaması gibi belirtiler görülmektedir. Vücutta RBC yüksekliği genel olarak vücudun her bölümüne yeteri kadar oksijen gitmemesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra çeşitli nedenleri de bulunmaktadır. Bu nedenler ise;

 • Aşırı sigara kullanımı
 • Kalp rahatsızlıkları
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Vücudun aşırı susuz kalması
 • Kanda bulunan düşük oksijen seviyesi
 • Karbonhidrat zehirlenmesi
 • Gibi daha birçok nedeni bulunmaktadır.

RBC Yüksekliği Tedavisi

Aslında vücutta RBC yüksekliği bir rahatsızlık yerine vücutta bulunan başka bir rahatsızlığın belirtisi olarak görülmektedir. Bundan dolayı yapılan kan testi sonrasında asıl rahatsızlığın nerede olduğu anlaşılması adına birkaç ek test istenebilir. Bu testler sonucunda gerekli tanı koyularak gerekli tedavi uygulanmaya başlanır. Fakat vücutta bulunan RBC yüksekliği kanın pıhtılaşmasını arttıracağından dolayı dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Bu yüzden genel olarak kan sulandırıcı ilaç tedavisinde uygulanmaktadır. Bu bilgiler sadece bilgilendirmek amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan kendinize tedavi kesinlikle uygulamayınız.

RBC Düşüklüğü Nedir?

RBC Düşüklüğü Nedir?

Vücutta RBC düşüklüğünün birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden en önemlisi kandaki oksijenin oldukça düşük olmasıdır. Bunun yanı sıra kemik iliği hastalıklarında, kan kanseri hastalarında, aşırı kan kaybı sonucu, damarlarda bulunan hasarlardan dolayı, hamilelik gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Vücutta RBC düşüklüğünün bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler ise;

 • Halsizlik
 • Çabuk yorulma
 • Yüzün solgun görünmesi
 • Kalp çarpıntısı
 • Nefes darlığı

Gibi birçok belirtisi söz konusudur. Bunların yanı sıra aşırı saç dökülmesi de vücutta RBC düşüklüğünün bir belirtisi olabilmektedir. Tedavisi ise doktorun belirlediği yöntem doğrultusunda gerçekleştirilse de en önemli önlem sağlıklı ve düzgün beslenmedir. Daha sağlıklı kan hücrelerine sahip olmak için demir, bakır, folik asit, A vitamini, B12 vitamini içeren maddeler yemek yeterlidir. Bunlarla beraber düzenli egzersiz uygulaması da en büyük önlemlerden biridir.

rbc nedir yazımında sonuna geldim. Beyaz kan hücrelerinizde bir düşüklük veya yükseklik bulunuyorsa Wbc Nedir başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın