RDW Nedir

RDW nedir yazımızda RDW değeri kaç olmalıdır, RDW düşüklüğü, RDW yüksekliği, RDW düşüklüğü ve yüksekliğindeki insan vücuduna verebilecek rahatsızlıkları inceledik. Bu yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan kendinize tedavi uygulamayınız.

RDW Nedir

RDW’nin verdiği değerler sonucunda, kırmızı kan hücreleri ile ilgili bilgiler alınabilmektedir. Bu hücrelerin hacimlerinde yaşanan değişikler RDW değerlerine yansımaktadır. RDW değerleri yükseldikçe kırmızı kan hücreleri genişlemeye gidecektir. RDW değeri düştükçe ise, kırmızı kan hücrelerinde meydana gelen genişlemenin daha az olduğu görülecektir. Kırmızı kan hücreleri sayesinde, vücudumuzda bulunan oksijen dolaşıma çıkabilmektedir. Nabzın hızlı bir şekilde atıyor olması, kırmızı kan hücrelerinin genişliğinin yüksek olduğu hakkında bilgi verir. Eğer nabız düşük atıyorsa, kırmızı kan hücrelerinin genişliği az olacaktır. RDW değeri kaç olmalıdır?

RDW Değeri Kaç Olmalıdır

RDW değeri hesaplanırken, kan testinde yer alan MCV değerine göre hesap yapılır. Sağlıklı bir insanda bulunması gereken RDW değeri %11,5 ile %14,5 arasında olmalıdır. Her laboratuar farklı sonuçlar verebilmektedir. Kendi testinizde bulunan değer aralıklarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

RDW Düşüklüğü

RDW düşüklüğü yaşanan bir kişide, kan hücrelerinin hacminin az miktarda genişlemeye gittiği görülmektedir. RDW düşüklüğünü anlayabilmek için MCV değerleriyle karşılaştırma yapılması gerekecektir.

RDW Düşük ve MCV Yüksek ise: Makrositik anemi ihtimali bulunmaktadır.

RDW Düşük ve MCV Düşük ise: Mikrositik anemi ihtimali bulunmaktadır.

RDW Yüksekliği

RDW yüksekliği olduğu tespit edilen bir kişide, kan hücrelerinin hacminin yüksek oranlarda genişlediği görülmektedir. RDW yüksekliğini anlayabilmek için MCV değerleriyle karşılaştırma yapılması gerekecektir.

RDW Yüksek ve MVC Yüksek ise: Folik Asit Azlığı, B12 azlığı, Hemolotik anemi, Kronik karaciğer yetmezliği ihtimali bulunmaktadır.

RDW Yüksek ve MCV Düşük ise: Demir azlığından kaynaklanan anemi ihtimali olabilmektedir.

RDW Yüksek ve MCV Normal ise: Demir azlığından dolayı anemi başlangıcı, orak hücre anemisi ve kronik karaciğer hastalıkları olasılığı yüksektir.

RDW Normal ve MCV Yüksek ise: Aplastik anemi ve kronik karaciğer hastalığı, hastada görülebilir.

RDW Normal ve MCV Düşük ise: Hemoglobin E ve kronik hastalıktan kaynaklanan anemi ihtimali kuvvetlidir.

İnsan vücudundaki kanda birden fazla kan değeri hücreleri bulunmaktadır. Plt nedir, hct nedir, mch nedir ve rbc nedir yazılarımızı okuyarak daha fazla kan değeri hücreleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın